12 września 2017

W siedleckim szpitalu powiało optymizmem

Wędrówki po regionie

Jesteśmy otwarci na to, co przyniesie jutro – zapewnia Renata Lotek-Waćkowska, dyrektor ds. medycznych Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Placówka rozwija się bardzo dynamicznie, o czym świadczą realizowane i planowane inwestycje, ale również imponująca liczba lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne.

Gdy pod koniec czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, które placówki wejdą do tzw. sieci szpitali, szefostwo siedleckiej lecznicy odetchnęło z ulgą. Okazało się bowiem, że placówka znalazła się na liście ośrodków, które będą miały gwarantowany kontrakt z NFZ. – Jednak nadal stoimy w rozkroku, oczekując, co w praktyce przyniesie to rozwiązanie i jak realnie przełoży się na codzienność pacjentów i personelu medycznego – mówi Renata Lotek-Waćkowska. – Mimo to staramy się cały czas iść do przodu, mamy wiele planów i zamierzeń, próbujemy też być jednostką innowacyjną.

Ośrodek, który wypełni białą plamę

W czerwcu 2017 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologicznego. To potężna inwestycja, której koszt oszacowano na blisko 112 mln zł. Pieniądze na budowę pochodzą z różnych źródeł: kredytu, budżetu województwa mazowieckiego i Ministerstwa Zdrowia, a zakup wyposażenia zostanie sfinansowany w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz z funduszy unijnych.

Mam nadzieję, że na początku 2019 r. pierwsi pacjenci przekroczą progi nowoczesnego ośrodka, który wypełni onkologiczną białą plamę w regionie siedlecko-ostrołęckim. Będzie to 84-łóżkowy kompleks z chemioterapią dzienną, pracownią cytostatyków, przychodnią onkologiczną, zakładem radioterapii i medycyny nuklearnej, pracownią tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii – wylicza Renata Lotek-Waćkowska. Nowy obiekt zostanie połączony podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala w Siedlcach.

Dyrektor placówki przyznaje, że równie dużym wyzwaniem jak budowa czy wyposażenie ośrodka jest zgromadzenie profesjonalnej kadry medycznej. Lecznica wciąż poszukuje onkologów, radioterapeutów i wysoko wykwalifikowanego personelu średniego szczebla. Dlatego nawiązała współpracę z warszawskim Centrum Onkologii-Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie, co umożliwi wymianę wiedzy i doświadczenia, szkolenie specjalistów, konsultacje i konsylia, koordynację diagnostyki i opieki, a także wspólne działania w zakresie profilaktyki oraz prowadzenie badań naukowych.

Specjalizacja? Tylko w Siedlcach

W siedleckim szpitalu niemal bez przerwy trwają jakieś prace budowlane lub remontowe. Kilka miesięcy temu otwarto nowy pawilon, w którym znajdują się m.in. dwa oddziały: dziecięcy i okulistyczny. W pierwszym zwiększyła się liczba łóżek (z 30 do 46) i znacząco poprawiły warunki dla małych pacjentów, drugi wzbogacił się o nowoczesny sprzęt. – Zwiększyły się nasze możliwości leczenia w zakresie okulistyki, dzięki czemu realne stało się na przykład przeprowadzanie witrektomii (zabiegu stosowanego w leczeniu schorzeń siatkówki, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nieuchronnie prowadziły do utraty wzroku – przyp. red.) – wyjaśnia Renata Lotek-Waćkowska.

W planach jest modernizacja kolejnych oddziałów, zwłaszcza ortopedii i neurologii, a także zakończenie remontu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Chcielibyśmy, żeby nasz SOR stał się wizytówką, nie tylko z powodu pięknych i funkcjonalnych wnętrz, ale przede wszystkim organizacji pracy. Borykamy się jednak z problemem skompletowania kadry lekarskiej gwarantującej wysoki profesjonalny poziom, ponieważ dramatycznie brakuje specjalistów z zakresu ratownictwa medycznego – podkreśla dyrektor szpitala.

Renata Lotek-Waćkowska liczy na pozytywne efekty kooperacji z siedleckim Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym, gdzie studenci uczą się m.in. na kierunku ratownictwo medyczne. – Zależy nam na pozyskiwaniu kadr, lecz również na współpracy naukowej i wspólnych badaniach klinicznych. Chcemy się rozwijać we wszystkich kierunkach
– twierdzi dyrektor.

Nasza rozmówczyni za sukces Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach uznaje również dużą liczbę lekarzy, którzy odbywają w placówce szkolenie specjalizacyjne. W 2017 r. kierownictwo szpitala musiało nawet wystąpić
o zwiększenie liczby miejsc rezydenckich, by umożliwić kształcenie wszystkim chętnym. – Stwarzamy na tyle atrakcyjne warunki, że niektórzy przenoszą swoją specjalizację
z innych ośrodków, nawet z Warszawy. Cieszy mnie, że mamy renomę ośrodka przyjaznego, gdzie starszy kolega pochyla się nad młodszym, poznającym dopiero arkana sztuki medycznej
– kończy Renata Lotek-Waćkowska. 

Rafał Natorski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum