15 grudnia 2017

Goniec Medyczny

Czy sieć szpitali zniszczy poradnie POZ?

Federacja lekarzy rodzinnych zarzuca Ministerstwu Zdrowia nierówne traktowanie podmiotów wprowadzone rozporządzeniem z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W najnowszym konkursie ofert prywatne poradnie POZ nie mają szans z przyszpitalnymi – uważa Porozumienie Zielonogórskie.

Wgląd w dokumentację po śmierci

Bliscy zmarłego pacjenta będą mogli zapoznać się z jego dokumentacją medyczną tylko za zgodą sądu – przewiduje projekt Sejmowej Komisji ds. Petycji. Obecnie bliscy po śmierci pacjenta mają dostęp do informacji objętych tajemnicą lekarską, nawet jeśli za życia chory się temu sprzeciwiał.

Wzrost przypadków chorób zakaźnych

Obserwujemy wzrost zachorowań na odrę, świnkę oraz różyczkę. A tych chorób nie powinno być, bo mamy skuteczne narzędzia ich eliminacji – szczepionki – ostrzega Grzegorz Hudzik, zastępca głównego inspektora sanitarnego. – Problem może się nasilać wraz z rozwojem w Polsce ruchów antyszczepionkowych oraz napływem cudzoziemców z krajów, gdzie tzw. wyszczepialność jest niższa.

Brońmy szczepień ochronnych

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenia: – Szczepienia są dobre, skuteczne i bezpieczne. Nie ma wątpliwości, że tam, gdzie są prowadzone, znikają choroby, tam zaś, gdzie się je ogranicza, pojawiają się choroby od dawna nieznane i takie, które można by wyeliminować.

Liczba urodzeń wolno rośnie

Z danych GUS wynika, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. Polki urodziły 306 tys. dzieci, czyli o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem. Jeśli tendencja się utrzyma, do końca roku przyjdzie na świat około 407 tys. dzieci. Byłby to najlepszy wynik od 2010 r.

Polski test 70 genów

Polscy specjaliści jako pierwsi na świecie opracowali, oparte na sekwencjonowaniu genomowym, tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe. Testy nowej generacji są wspólnym osiągnięciem specjalistów Centrum Nowych Technologii UW oraz Zakładu Medycyny Genomowej WUM.

W ciągu 10 lat lek podrożał 60-krotnie!

Korzystając z pozycji monopolisty, kanadyjska firma farmaceutyczna Concordia podniosła cenę leku na niedoczynność tarczycy niemal o 6000 proc. – poinformowała brytyjska instytucja kontrolna Competition and Markets Authority (CMA).

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum