7 lutego 2018

Niewydolność serca nadal groźna

Kardiologia

Na VII Szczycie Narodowych Sekcji Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się pod koniec 2017 r. w Krakowie, przedstawiciele polskiego środowiska medycznego podpisali deklarację, w której postulują opracowanie, przyjęcie i realizowanie Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca.

Przedmiotem debaty w Krakowie było zapobieganie niewydolności serca, skuteczne jej leczenie i właściwa opieka nad chorymi na nią pacjentami. Te zagadnienia są poważnym wyzwaniem dla europejskich społeczeństw i systemów opieki zdrowotnej – powiedział prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Tylko zaangażowanie i współpraca wielu środowisk oraz instytucji państwowych pozwolą zbudować świadomość zagrożenia niewydolnością serca w Polsce i skutecznie walczyć z jej epidemią.

Wydłużenie ludzkiego życia na początku XXI w. jest wynikiem przede wszystkim skuteczniejszego leczenia chorób układu krążenia. Wciąż jednak właśnie schorzenia układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. To efekt rozpowszechnienia się niewydolności serca, która nie jest leczona z równym powodzeniem jak inne choroby tego układu.

Do 2030 r. liczba cierpiących na niewydolność serca wzrośnie o połowę. 70 proc. chorych stanowić będą osoby po 65. roku życia – stwierdził prof. Tomasz Kostka, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. – Schorzenie to stanie się ogromnym wyzwaniem społecznym i systemowym.

Prof. Ponikowski był inicjatorem podpisania deklaracji, która zawiera postulaty: rozpowszechniania wiedzy o czynnikach ryzyka niewydolności serca, wdrożenia systemowych rozwiązań w zakresie zapobiegania tej chorobie, m.in. optymalizacji leczenia najważniejszych schorzeń prowadzących do niewydolności serca (choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy), wprowadzenia zintegrowanego systemu opieki zdrowotnej nad chorymi i ich otoczeniem, czyli programu Kompleksowa Opieka nad Chorymi na Niewydolność Serca (KONS). Za dwa główne cele uznano: zmniejszenie zachorowalności na niewydolność serca w Polsce w najbliższej dekadzie oraz zmniejszenie jej niekorzystnych skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

Deklarację, obok prof. Ponikowskiego i prof. Kostki, podpisali: prezes Towarzystwa Internistów Polskich i konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Jarosław Kaźmierczak oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr hab. n. med. Tomasz Tomasik.               mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum