7 lutego 2018

Ortopedia na najwyższym poziomie

Wędrówki po regionie

W tej placówce pacjenci nie muszą czekać latami na wizytę u specjalisty czy operację, choć ściągają do niej chorzy z całej Polski. Przeprowadza się tu także wiele nowatorskich zabiegów. Nic dziwnego, że Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku wciąż wygrywa branżowe rankingi.

Niedawno szpital w Otwocku wzbudził zainteresowanie mediów dzięki wpisowi na Facebooku jednego z pacjentów. Był nim Jurek Owsiak, który dziękował lekarzom i personelowi placówki za przeprowadzoną operację kolana. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przypomniał przy okazji, że w lecznicy pracuje dużo sprzętu zakupionego z pieniędzy pochodzących ze styczniowych zbiórek. „Kiedy wręczaliśmy sprzęt, nawet przez moment nie pomyślałem, że ja także będę z niego korzystał. Leżałem na łóżku, które kupiliśmy 10 lat temu, a podobne łóżka cały czas kupujemy dla polskich szpitali” – napisał.

SPSK im. prof. Adama Grucy w Otwocku od dawna uchodzi nie tylko za największą, ale także najlepszą placówkę ortopedyczną w Polsce. Zwyciężył w ubiegłorocznym rankingu tygodnika „Wprost”, w którym brano pod uwagę m.in. zakres diagnostyki, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, liczbę łóżek i sal operacyjnych na oddziałach.

Niezależne kliniki

W przyszłym roku szpital będzie świętował 45-lecie istnienia, choć tradycja leczenia ortopedycznego jest tutaj znacznie dłuższa. Już w 1941 r. zorganizowano w Otwocku dom zdrowia dla dzieci chorych na gruźlicę kości i stawów, ze skromnym traktem operacyjnym. Po wojnie utworzono zaś sanatorium gruźlicy kostno-stawowej, które dzięki zaangażowaniu kadry tak poszerzało swoją działalność, że we wrześniu 1973 r. zostało przekształcone w Wojewódzki Zespół Traumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji. Placówka jeszcze kilkakrotnie zmieniała strukturę. Dziś jest imponującym kompleksem podzielonym na cztery samodzielne i niezależne kliniki.

Klinika Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej zajmuje się przede wszystkim leczeniem wad wrodzonych narządu ruchu. Jako jedyna w Polsce przeprowadza m.in. rekonstrukcje kończyn za pomocą stabilizatorów z komputerowym wspomaganiem.

Największa w otwockim szpitalu Klinika Ortopedii specjalizuje się w leczeniu patologii stawu biodrowego i kolanowego, powikłań infekcyjnych z zakresu ortopedii oraz traumatologii narządu ruchu, obrażeń miednicy (rocznie wykonuje się tutaj ponad 200 operacji tej struktury kostnej, co jest ewenementem na skalę europejską), a także zmian nowotworowych, przerzutowych do kręgosłupa.

Do Kliniki Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii z całej Polski trafiają pacjenci po urazach, również z powikłaniami po zabiegach operacyjnych i terapii zachowawczej. Tutejsi lekarze specjalizują się w chirurgii stawu skokowo-goleniowego oraz pięty. Wykonują endoprotezoplastykę głowy kości promieniowej – wszczepiana endoproteza, wspólne dzieło otwockich specjalistów i naukowców z Politechniki Warszawskiej, ma patent oraz certyfikat europejski, jest stosowana także zagranicą.

Z wieloma uczelniami współpracuje również Klinika Ortopedii i Reumoortopedii zajmująca się głównie endoprotezoplastyką stawu biodrowego i kolanowego, ale także testująca i wprowadzająca nowe preparaty kościozastępcze.

Dobra organizacja to podstawa

Szpital w Otwocku słynie z nowatorskich zabiegów. W listopadzie 2017 przeprowadzono operację, podczas której 9-letniej dziewczynce ze skoliozą założono wzdłuż kręgosłupa teleskopowy pręt z mechanizmem magnetycznym, dzięki czemu można go wydłużać bez kolejnych ingerencji chirurgicznych, co do tej pory było normą w przypadku rosnącego dziecka.

Placówka świetnie radzi sobie także z rutynową działalnością leczniczą. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty nie przekracza dwóch tygodni, bardzo krótkie, w porównaniu
z oferowanymi przez większość polskich szpitali, są terminy operacji związanych z protezoplastyką. Rocznie w Otwocku wykonuje się blisko 2 tys. tego typu zabiegów, a mogłoby ich być nawet więcej, gdyby rozmachu nie ograniczał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sprawne funkcjonowanie to zasługa m.in. odpowiedniego przygotowania pacjenta do operacji. Chory otrzymuje wcześniej zalecenia dotyczące wykonywania specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie, ale także musi poddać się szczególnym badaniom, dzięki czemu zostaje ograniczone ryzyko ewentualnych powikłań, nie tylko podwyższających koszty leczenia, ale też angażujących lekarzy.

W otwockiej placówce kładzie się nacisk na modernizację obiektów szpitalnych. W 2015 r. został otwarty 120-łóżkowy Oddział Rehabilitacji wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, m.in. komory ciśnieniowe i pomieszczenia do krioterapii. 

Rafał Natorski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum