7 marca 2018

Debatowali o hematoonkologii

Walka z rakiem

Uczestnicy debaty „Szybsi od raka. Zanim choroba uzyska przewagę. Hematoonkologia”, zorganizowanej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, rozmawiali o problemach polskiej hematoonkologii. 

Prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii, zwracał uwagę,  że w przypadku chorób hematoonkologicznych, ze względu na ich specyfikę, profilaktyki nie ma     i tym bardziej potrzebna jest skuteczna diagnostyka, umożliwiająca prawidłowe rozpoznanie i szybkie rozpoczęcie leczenia pacjenta. Wskazywał również na niedobór hematopatologów oraz potrzebę rzetelnej wyceny badań patomorfologicznych.

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak,  konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, podkreślał, że od 2014 r. w każdym województwie działa specjalistyczny ośrodek hematologiczny. Również pod względem kadry lekarskiej polska hematologia jest w dobrej kondycji. – Rośnie liczba zarejestrowanych, potencjalnych, niespokrewnionych dawców szpiku. Jest ich 1,3 mln, jesteśmy mocarstwem – chwalił i wyjaśniał, że 63 proc. zabiegów przeszczepienia szpiku w Polsce jest wykonywanych z udziałem dawców krajowych. Wśród wyzwań w hematologii prof. Jędrzejczak wymienił starzejące się społeczeństwo, wysokie koszty nowych terapii i zwiększenie skuteczności leczenia. – Dzięki stosowaniu nowych leków, choroba zmienia się z ostrej w przewlekłą. Pacjent dłużej żyje, jednakże wymaga dalszej opieki specjalistycznej – tłumaczył. Na sukces terapeutyczny w hematoonkologii wpływają innowacyjne leki. – Przed 2000 r. średni czas przeżycia pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową wynosił 3–4 lata – mówił dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. – Obecnie ich życie wydłuża się o mniej więcej 23 lata. Biorąc pod uwagę, że rozpoznanie choroby następuje około 60. roku życia, pacjenci dożywają 83 lat, czyli tylu, ile wynosi średnia w populacji.

– Pacjenci mają znakomitą wiedzę o nowych, dostępnych lekach, gdyż śledzą postępy w medycynie – podkreślała dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Mówiąc o oczekiwaniach pacjentów hematoonkologicznych dotyczących leczenia, wskazywała  dostępność poradni hematologicznych, opieki specjalisty, diagnostyki laboratoryjnej i refundowanej farmakoterapii. Rolę lekarza rodzinnego w opiece nad pacjentem hematoonkologicznym, na wszystkich etapach leczenia, omówiła dr n. med. Agnieszka Druzd-Sitek z Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego COI. Akcentowała znaczenie zachowania czujności onkologicznej w poradni rodzinnej ze względu na gamę objawów, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową. Uświadamiała wagę współpracy lekarzy rodzinnych z onkologami także podczas terapii i możliwość wykonania niektórych procedur medycznych w miejscu zamieszkania chorego, by nie musiał dojeżdżać do specjalistycznej placówki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił znaczenie profilaktyki onkologicznej. Jako jedno z możliwych działań, które należałoby rozważyć, podał wprowadzenie obowiązku wykonywania niektórych badań profilaktycznych. Szef MZ przypomniał, że onkologia i kardiologia to dziedziny priorytetowe w jego kadencji.  Podkreślił również, że wyniki przeżyć pięcioletnich w chorobach nowotworowych w Polsce powinny się poprawić. – Potrzebna jest koordynacja wszystkich działań, powołanie narodowego instytutu onkologii, a także regulacje prawne i stabilność finansowania – mówił minister Szumowski. 

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum