7 marca 2018

Pół wieku Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

Z Delegatury Radomskiej

28 tys. hospitalizacji i blisko ćwierć miliona pacjentów przyjętych w poradniach – ubiegłoroczne statystyki Radomskiego Szpitala Specjalistycznego robią wrażenie.
Placówka przy ul. Tochtermana świętuje właśnie 50. rocznicę powstania.

Najnowocześniejszy kompleks szpitalny w ówczesnym województwie kieleckim otwarto 15 stycznia 1968 r. Dokładnie 50 lat później personel Radomskiego Szpitala Specjalistycznego spotkał się na uroczystych nabożeństwach, które z okazji rocznicy odprawiono w kościele farnym oraz cerkwi prawosławnej. Jubileuszowa gala odbyła się natomiast 9 lutego w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. ORL w Warszawie reprezentował wiceprezes Julian Wróbel. Na widowni zasiadło kilka pokoleń lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników związanych przez ostatnie pół wieku z lecznicą przy ul. Tochtermana. – Jestem zaszczycony, że są tutaj osoby, które od dziesiątek lat służą każdego dnia mieszkańcom Radomia i regionu. Przyjmują, udzielają porad specjalistycznych, przeprowadzają setki zabiegów i operacji ratujących zdrowie oraz życie – podkreślał Marek Pacyna, dyrektor RSS.

Obecnie w strukturze szpitala znajduje się: 18 oddziałów, 4 zakłady, 38 poradni specjalistycznych dla dzieci i dorosłych oraz centralne laboratorium diagnostyczne. Placówka dysponuje 550 łóżkami na oddziałach szpitalnych i 30 łóżkami opieki długoterminowej, a także 25 stanowiskami dializacyjnymi.

Medale za zasługi

Radomski Szpital Specjalistyczny, jako jedyny w mieście i regionie, prowadzi oddziały: chirurgii naczyniowej, chirurgii szczękowo-twarzowej, dermatologiczny, dializ i nefrologii, urologiczny oraz obserwacyjno-zakaźny. – W ciągu ostatnich 50 lat zmieniły się metody diagnostyczne i sposoby leczenia. Inwestujemy w aparaturę i szkolenie pracowników, by zaoferować pacjentom jak najwyższy poziom diagnostyki i leczenia. Dysponujemy też coraz nowocześniejszym sprzętem – zaznacza Marek Pacyna.

Niektóre oddziały i poradnie szpitalne przeszły gruntowną modernizację. – Na przykład poradnia dermatologiczna ma już standard europejski, na miarę XXI w. – cieszy się Radosław Witkowski, prezydent Radomia, który podczas jubileuszowej uroczystości uhonorował obecnego dyrektora, a także jego poprzedników Medalami Prezydenta Miasta Radomia, a czterem zasłużonym pracownikom lecznicy wręczył medale Bene Merenti Civitas Radomiensis.

Nie brakowało też innych wyróżnień. Odznakę „Za zasługi dla ochrony zdrowia” otrzymało 36 osób związanych z RSS, samą placówkę zaś marszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego nagrodził medalem „Pro Masovia”. Podziękowania pracownikom lecznicy złożył również wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. – Normalnie na urodziny życzy się 100 lat, ale mam nadzieję, że szpital będzie funkcjonował dużo dłużej – stwierdził.

Trudne początki

Prezydent Radomia podkreśla, że rozwój placówki w ostatnich latach był możliwy także dzięki politykom i samorządowcom. – Jak sięgam pamięcią, pomoc dla szpitala zawsze była przyznawana ponad podziałami, w radzie miejskiej pojawiał się najwyżej spór, czy dać dużo, czy jeszcze więcej – wspomina Radosław Witkowski.

Lecznica niemal od początku istnienia potrzebowała wsparcia. Już kilka lat po otwarciu prasa donosiła o licznych usterkach i wadach budowlano-instalacyjnych. „Część z nich wystąpiła niemal nazajutrz po zagospodarowaniu obiektu, inne ujawniły się po dłuższym okresie jako poważne w skutkach naprawy” – pisała jedna z radomskich gazet.

Z wieloma trudnościami borykali się lekarze. – Brakowało szczepionek, ogromnym zagrożeniem były choroby zakaźne. Nieraz stałam nad łóżeczkiem i marzyłam, aby pacjent przeżył do rana – wspomina Krystyna Zapała, od ponad 40 lat związana z radomskim szpitalem, w którym pełniła m.in. funkcję ordynatora oddziału dziecięcego.

W pierwszych latach działalności lecznica zatrudniała blisko 900 osób. W 1973 r. utworzony został Zespół Opieki Zdrowotnej, który skupiał oddziały szpitalne, poradnie specjalistyczne, poradnie rejonowe, ośrodki zdrowia, pomoc doraźną i pomoc społeczną. Dwa lata później, w związku z utworzeniem województwa radomskiego, w miejsce ZOZ powstał Wojewódzki Szpital Zespolony. Jego struktura była bardzo rozbudowana (znajdowały się w niej nawet żłobki), a liczba pracowników sięgała 3,5 tys. W 1999 r., w związku z reformą administracyjną i likwidacją województwa radomskiego, placówkę przekształcono
w Radomski Szpital Specjalistyczny, który stał się jednostką miejską.

Rafał Natorski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum