9 kwietnia 2018

Posłuchać, zobaczyć…

Malarz transformacji

Edi Hila, urodzony w 1944 r. albański malarz, rysownik i pedagog, w czasach dyktatury Envera Hodży doświadczył braku wolności twórczej. Przymusowo pracował w zakładach drobiarskich, a okres ten dokumentował w serii rysunków. W latach 90. XX w. stał się obserwatorem albańskiej transformacji. Artysta łączy tradycyjny warsztat malarski z tematyką współczesną. Wystawa prac Hili w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wpisuje się w ciąg ekspozycji poświęconych przeoczonym mistrzom Europy Wschodniej. Prace oglądać można w pawilonie MSN nad Wisłą do 6 maja.

www.artmuseum.pl

W świecie kabaretu

Wystawa „Nie tylko nóżki” w warszawskim Muzeum Karykatury przypomina twórczość kabaretową i rewiową dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Kanwą ekspozycji są fragmenty tekstów Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Andrzeja Wlasta i innych autorów, które ukazują szeroki zakres zagadnień podejmowanych przez twórców – od tematyki obyczajowej przez społeczną i kulturalną po polityczną. Na wystawie prezentowane są rysunki satyryczne m.in. Jerzego Zaruby, Eryka Lipińskiego i Bronisława W. Linkego,
a także fotogramy aktorów kabaretu i rewii. Ekspozycja otwarta do 10 czerwca.

www.muzeumkarykatury.pl

Młode talenty

W sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbywają się recitale z cyklu „Młode talenty”. Pianiści grają na zabytkowych instrumentach, a w programie są m.in. utwory Chopina. Koncerty będą się odbywały w czwartki, do 21 czerwca.

www.chopin.nifc.pl

Przyszłość będzie inna”

Wystawa w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki pokazuje II Rzeczpospolitą poprzez idee społeczne wdrażane w życie za sprawą instytucji i organizacji, których powstanie wiązało się z odzyskaniem niepodległości. Przedstawia, wykorzystując elementy szeroko rozumianej kultury wizualnej, koncepcje organizacji życia społecznego ukierunkowane na niedowartościowane grupy: kobiety, dzieci, robotników. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z manifestu Zofii Daszyńskiej-Golińskiej z 1921 r., w którym pisała: „Żyjemy jednak nadzieją, że przyszłość będzie inna”. Ekspozycję oglądać można do 27 maja.

www.zacheta.art.pl                                                                     ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum