23 kwietnia 2018

Konferencja „Ból i cierpienie” po raz siódmy na UKSW

21 kwietnia b.r. na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, odbyła się już siódma ogólnopolska Konferencja Służby Zdrowia „Ból i cierpienie – ognisko światła i ciemności. Choroby cywilizacyjne”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja holistycznej koncepcji medycyny, obejmującą pomoc choremu we wszystkich aspektach jego życia. Konferencję otworzyła, dziekan powstającego Wydziału Medycznego CM UKSW, prof. Grażyna Gromadzka, która zwróciła uwagę na kwestię cierpienia w ujęciu Jana Pawła II. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, doktor Łukasz Jankowski, wyraził nadzieję na to, że po zakończeniu konferencji każdy z jej uczestników będzie lepiej rozumiał cierpiącego człowieka i potrafił w profesjonalny sposób nieść pomoc medyczną i duchową. W spotkaniu wzięło udział 170 osób, w tym były minister zdrowia, a obecnie Senator RP, Konstanty Radziwiłł. Odczytany został też list od Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Tematyka pierwszej sesji dotyczyła zagadnień stricte medycznych związanych z cierpieniem i bólem spowodowanym przez choroby cywilizacyjne. Prof. Hanna Szwed podjęła się zagadnienia związanego z chorobami serca i ukazała sposoby pomocy cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego. W kolejnych referatach wybitni lekarze – prelegenci zwrócili uwagę na przeciwdziałanie chorobom związanym z nadciśnieniem tętniczym, otyłością i chorobami onkologicznymi.

Sesja pierwsza zakończyła się poruszającym świadectwem związanym z heroiczną walką z nowotworem stoczoną przez Martynę Filipiak, która mimo ogromnego cierpienia do ostatniej chwili zachowywała wolę życia i realizowała swoje marzenia. Druga sesja, poruszyła tematykę bólu i cierpienia ze strony dyscyplin humanistycznych. Pojawiły naukowe refleksje z pogranicza medycyny i epistemologii, czy historia pierwszego dziecięcego prewentorium w Polsce. Najmocniejszym punktem trzeciej sesji było poruszające świadectwo prawdziwego świadka cierpienia, orionisty, ks. dr Marka Chrzanowskiego. Opowiedziana przez niego historia zmagań z niepełnosprawnością, nie przeszkodziła mu w realizacji życiowego powołania. Jego walka z kolejną śmiertelną chorobą nie zniszczyła w nim nadziei i radości życia.

Konferencja zakończyła się podziękowaniem organizatorów, ks. dr. hab. Dariusza Patera  i dr. Mieczysława Szatanka, którzy wyrazili nadzieję na to, że wszyscy uczestnicy skorzystali na udziale w tym wydarzeniu i że dzięki podjętym wysiłkom wybitnych prelegentów, medyków, teologów, uda się uczynić świat w jakim żyjemy, bardziej przyjaznym dla człowieka chorego i cierpiącego.

ks. dr hab. Dariusz Pater

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie