8 maja 2018

XXXVIII Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Warszawie

Ewelina Bobek-Pstrucha,

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej:

Od 1997 r. pełniłam funkcję zastępcy Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Minionych 20 lat pozwoliło mi na zdobycie doświadczeń w zakresie rozpatrywania spraw w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów. Zetknęłam się w praktyce ze wszystkimi problemami dotyczącymi działalności jakże ważnego organu izby.

Pełnienie funkcji Rzecznika wymaga znajomości zapisów Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz ustaw, m.in.: o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, o izbach lekarskich, o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wreszcie zapisów „Regulaminu wewnętrznego urzędowania rzeczników” przyjętego 14 maja 2016 r. przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy.

Rzecznik pełni niezwykle istotną rolę w rozpatrywaniu skarg, bowiem w każdej z nich istnieją dwie strony – pokrzywdzony oraz lekarz bądź lekarz dentysta. Do Rzecznika należy ustalenie, czy doszło do popełnienia przewinienia zawodowego, czy też nie. Podejmowanie tego typu decyzji wymaga ogromnej wiedzy, rozwagi i doświadczenia życiowego, a także ścisłej współpracy z prawnikiem, bo decyzje te mają istotne znaczenie dla stron postępowania. Z jednej strony muszą chronić lekarza czy lekarza dentystę przed niesłusznym oskarżeniem, z drugiej – chronić pokrzywdzonego.

Ze względu na odpowiedzialność spoczywającą na Rzeczniku konieczne jest stałe dokształcanie zespołu Rzeczników nie tylko dzięki szkoleniom w zakresie obowiązujących przepisów prawa, ale również w trakcie cyklicznych spotkań, podczas których omawiane są bieżące sprawy i wnioski wypływające z orzeczeń Okręgowego Sądu Lekarskiego i nadzoru Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Równie istotną kwestią jest przestrzeganie przez Rzecznika terminów, w których prowadzone postępowanie powinno być zakończone. ach

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum