9 maja 2018

Kleszcze na nas polują

W ostatnich latach trochę demonizujemy boreliozę, a nadal niewiele wiemy o znacznie groźniejszej chorobie, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby pojawiają się w wyniku ukłucia przez tego samego pajęczaka. Jest nim kleszcz, którego kolonie coraz liczniej i coraz wcześniejszą porą rozpoczynają sezon łowów. Polują na zwierzęta, ale także na ludzi.

Nawet co szósty kleszcz może być zakażony wirusem wywołującym KZM, chorobą, na którą nie ma skutecznego leku, a która w najbardziej dramatycznym przebiegu powoduje poważne uszkodzenie układu nerwowego, a nawet śmierć. Rocznie rejestruje się około 300 zachorowań na KZM.

Dobra wiadomość jest taka, że przebieg choroby w 90 proc. zależy od naszej odporności.

Zakażenie przebiega dwufazowo – mówi prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych w Białymstoku. – W pierwszej fazie występują objawy grypopodobne, gorączka, bóle głowy i nudności. U 30–50 proc. zakażonych choroba na tym się kończy. W drugiej fazie, obok wysokiej gorączki, bólów stawów i mięśni, pojawiają się dolegliwości neurologiczne. Konsekwencje przebycia kleszczowego zapalenia mózgu mogą być liczne: porażenie splotów barkowych, utrata słuchu (13 proc.), objawy parkinsonizmu, zmiany emocjonalne i charakterologiczne. Na KZM nie ma leków, leczy się wyłącznie objawy.

Jedynym skutecznym środkiem zapobiegania KZM są szczepienia ochronne (99 proc. skuteczności). W Polsce szczepionkę przyjmują leśnicy, żołnierze, uczniowie szkół rolniczych, ale średnia wyszczepialność to zaledwie 0,25 proc. populacji. Natomiast np. w Austrii szczepi się 87 proc. mieszkańców.

Dr Maria Hajdul-Marwicz z Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM obala kilka mitów na temat kleszczy: nie żyją na drzewach i krzakach, lecz jedynie w trawie, nie mogą więc na nas spaść z góry. Są ślepe, więc nie widzą koloru białego i innych jasnych, które rzekomo chronią nas przed nimi. Kleszczy jest coraz więcej i kolonizują coraz większe tereny, nie tylko tradycyjne wschodnie i południowo-wschodnie. Zachorowania zanotowano już w 14 województwach. <

mkr

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum