9 maja 2018

Zwierciadło organizmu

 

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej zdominowało holistyczne podejście do zdrowia, wynikające z przeświadczenia, że jama ustna i zdrowie ogólne człowieka wzajemnie się warunkują.

Z jednego z nowszych badań naszej populacji wynika, że na stan zębów w znacznym stopniu wpływ ma palenie papierosów oraz nadużywanie komputera. Ten drugi wniosek wydaje się nieprawdopodobny, ale jest prawdziwy. Długi czas spędzany przed telewizorem lub komputerem wiąże się z niezdrowym trybem życia, znacznym zmniejszeniem aktywności fizycznej, skróceniem snu oraz zwiększa ryzyko niezdrowego odżywiania (słodkie i gazowane napoje, czipsy, czekoladowe batony) i zaniedbań higienicznych (późna pora odejścia od komputera nie sprzyja wieczornej toalecie). Palenie papierosów działa ogólnie – zmniejsza przepływ krwi w tkankach, powoduje mikrozakrzepy, a także miejscowo: termicznie i toksycznie, bowiem składniki dymu tytoniowego zawierają ponad 60 związków karcerogennych. W efekcie zwiększa się ryzyko raka jamy ustnej, leukoplakii, zapalenia przyzębia, liszaja płaskiego. Dym przebarwia zęby i powoduje brzydki zapach z ust. Palenie papierosów może maskować rozwijające się zapalenie dziąseł: obrzęk, zaczerwienienie oraz krwawienie. Nikotyna stymuluje bowiem uwalnianie katecholamin, powodując skurcz naczyń powierzchniowych w dziąsłach.

Stan uzębienia dzieci i młodzieży nadal jest zły. 85 proc. dwunastolatków i 90 proc. osiemnastolatków ma próchnicę. 10 proc. piętnastolatków i aż 50 proc. osiemnastolatków pali papierosy.

Zły stan uzębienia mają również seniorzy. Aż 40 proc. osób w wieku powyżej 65 lat jest całkowicie bezzębnych. W znaczącym stopniu wpływa to na zdrowie ogólne, powoduje chorobę wrzodową, nowotwory przewodu pokarmowego, cukrzycę i przewlekłą chorobę nerek. Senior może otrzymać raz na pięć lat refundację protezy, całkowitej lub częściowej. Jednak nie wszyscy z tego korzystają.

Nadzieją na dobre zmiany napawa fakt, że ortodoncja jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną stomatologii. Mniej pocieszające jest, że NFZ refunduje nieznaczną część świadczeń stomatologicznych, również usług ortodontycznych. 80 proc. kosztów pokrywają pacjenci… <

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum