3 września 2018

135-lecie Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie

Patronat „Pulsu”

Jest najstarszą tego typu placówką w Polsce, jego początki sięgają lat 80. XIX w., kiedy obowiązki prezydenta Warszawy pełnił rosyjski generał Sokrates Starynkiewicz, zasłużony dla rozwoju miasta. W 1881 r. Rada Miejska, aby chronić ludność przed epidemiami chorób zakaźnych, podjęła uchwałę o budowie odrębnego szpitala w celu izolowania chorych. Przygotowania, w tym remont baraków, w których placówka rozpoczynała działalność, trwały ponad rok.

Prace ukończono 31 grudnia 1882 r. Pierwszy szpital został wyposażony w 50 łóżek, pracowało w nim dwóch lekarzy, pięciu felczerów i kilka osób do obsługi – mówiła podczas uroczystości jubileuszu Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. – A 135 lat później, 31 grudnia 2017 r., zakończyliśmy dostosowywanie szpitala do wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia.

Dyrektor przypomniała historię placówki, m.in. tragiczne losy personelu i pacjentów podczas II wojny światowej, gdy w obiektach szpitalnych działał ruch oporu. Podkreśliła znaczenie inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach, a także rolę zespołu w pracy szpitala. – Pragniemy być najlepszym ośrodkiem terapii chorób zakaźnych w kraju, chcemy, aby wynikało to z najlepszej jakości leczenia – zapewniała.

Dziś Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie liczy 246 łóżek i zatrudnia 444 pracowników, jedna czwarta zespołu to lekarze. Personel uczestniczy w spotkaniach naukowych w Polsce i zagranicą, bierze udział w szkoleniach. Placówka jest ważnym ośrodkiem diagnozowania i leczenia chorób zakaźnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Prowadzone są w niej badania kliniczne nad nowymi cząsteczkami leków i opracowywane standardy diagnostyczno-lecznicze wielu chorób infekcyjnych. Szpital składa się z ośmiu oddziałów zakaźnych, wśród których są trzy kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także Poradni Profilaktyczno-Leczniczej dla pacjentów z infekcją HIV, Poradni Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych oraz Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży. Centralne Laboratorium Analityczne i Pracownia Diagnostyki Molekularnej należą do najnowocześniejszych w kraju.

Z okazji 135-lecia Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie został wyróżniony honorową odznaką „Zasłużony dla Mazowsza” przyznawaną jednogłośnie – co podkreślił obecny na uroczystości marszałek Adam Struzik – przez Sejmik Województwa Mazowieckiego.

Medale pamiątkowe „Pro Masovia” otrzymały: Agnieszka Kujawska-Misiąg, Hanna Czeszko-Paprocka i dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Liczną grupę pracowników szpitala uhonorowano dyplomami. 

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum