3 października 2018

Goniec Medyczny

Jednoczesna transplantacja

W sierpniu operację przeszczepu jednocześnie serca i wątroby przeprowadziły dwa ściśle współpracujące ze sobą zespoły chirurgów: z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM (SPCSK przy ul. Banacha 1a) pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Zieniewicza oraz z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Aninie pod przewodnictwem prof. Mariusza Kuśmierczyka.

Miejsca rezydenckie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie zostało przyznanych 4105 rezydentur. Najwięcej miejsc przypadło: internie – 542, pediatrii – 268 i medycynie rodzinnej – 241. Anestezjologia i intensywna terapia otrzymały 195 miejsc, psychiatria – 176, kardiologia – 162, chirurgia ogólna – 157, ortopedia i traumatologia narządu ruchu – 149, a położnictwo i ginekologia – 146.

Wzrost zachorowań na odrę

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na odrę w Europie. Według najnowszych danych WHO tylko w pierwszym półroczu na Starym Kontynencie wykryto 41 tys. przypadków! Przodują Francja, Grecja i Włochy, gdzie zanotowano odpowiednio 2740, 3193 oraz 3341 nowych zachorowań. Dla porównania w Polsce było ich 100, a w Danii zaledwie 6. Działania ruchów antyszczepionkowych przynoszą śmiertelne żniwo (zmarło już 37 osób)!

O szczepieniach

Prawne konsekwencje powinny dotykać aktywistów, którzy upowszechniają nieprawdziwe informacje dotyczące szczepień, a nie rodziców, którzy nie szczepią dzieci – przekonuje dr Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Nowy lek na gruźlicę

Na łamach „Journal of Medicinal Chemistry” czytamy, że naukowcy z University of Manchester opracowali nowy lek na gruźlicę. Nie jest antybiotykiem, osłabia bakterie, wystawiając je na działanie układu odpornościowego.

Farmaceutyczne odpady

Nawet połowę leków sprzedawanych w krajach rozwijających się stanowią produkty niepełnowartościowe i sfałszowane – informuje czasopismo „JAMA Network Open”.

Będzie nas mniej

W ciągu 25 lat liczba ludności naszego kraju zmniejszy się o blisko 2,8 mln osób. Polska wkroczyła w fazę kryzysu demograficznego – podał GUS w analizie sytuacji demograficznej.

Gdzie najszybciej zrobić badanie

NFZ uruchamia informator o terminach leczenia, wyszukiwarkę sprawdzającą, gdzie najszybciej można uzyskać pomoc specjalisty. Baza adresów i telefonów zawiera prawie 14 tys. placówek medycznych świadczących usługi w ramach umowy z NFZ. Adres strony: terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Z Kazachstanu do ojczyzny

Grupa lekarzy zainteresowanych repatriacją przybyła do Polski na zaproszenie Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu. Podczas wizyty goście biorą udział w spotkaniach, na których dowiadują się, jakie formalności trzeba spełnić, by przyjechać na stałe do Polski.

E-zwolnienia w imieniu lekarza

Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy, która zakłada, że zaświadczenia lekarskie będą mogli wystawiać asystenci medyczni. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 420 posłów, jeden wstrzymał się od głosu, nikt nie był przeciw.

Homeopatia zdemaskowana

Homeopatia może być szkodliwa, jeśli pacjent stosując ją, opóźnia skorzystanie z pomocy medycyny opartej na nauce. Mówili o tym w Tuluzie eksperci z europejskich akademii nauk, podsumowując swój raport. Według nich homeopatia nie jest skuteczniejsza niż placebo.

Maszyna z 1932 r.

Rozpoczynają się prace związane z rekonstrukcją maszyny do oczyszczania powietrza z 1932 r., stworzonej przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Urządzenie będzie można po raz pierwszy zobaczyć podczas Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju, które ma się odbyć jesienią w Uniejowie.

Bezczynność u seniorów

Z pracy naukowej, którą publikuje internetowe wydanie czasopisma „Journals of Gerontology”, wynika, że ograniczenie aktywności fizycznej seniorów do minimum na zaledwie dwa tygodnie powoduje wystąpienie objawów cukrzycy typu 2 u osób z grupy ryzyka.

Nowe kombinacje antybiotyków

Wbrew wcześniejszym poglądom łączenie więcej niż dwóch antybiotyków może być dobrym pomysłem – donosi czasopismo „Npj Systems Biology and Applications”.

Czym są neurony różane?

Nieznany wcześniej typ komórki nerwowej wykryli w mózgu człowieka badacze z USA i Węgier. Jest ona unikalna dla rodzaju ludzkiego – czytamy na łamach „Nature Neuroscience”. Ponieważ komórka przypomina z wyglądu owoc dzikiej róży, specjaliści z Instytutu Nauk o Mózgu im. Allena (USA) oraz Uniwersytetu w Segedynie (Węgry) nazwali ją neuronem różanym.

Promieniujące notatki

Dzienniki Marii Skłodowskiej-Curie z opisami eksperymentów, które doprowadziły ją do odkrycia pierwiastków promieniotwórczych, są wciąż napromieniowane. Zjawisko to utrzymywać się będzie jeszcze przez… 1500 lat.

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum