3 października 2018

Żywienie dojelitowe

Dla niektórych pacjentów ten rodzaj żywienia to jedyny sposób uniknięcia poważnych komplikacji chorobowych, a nawet śmierci głodowej.

W Polsce żywienie dojelitowe jest refundowane przez NFZ i w przypadku dzieci nie ma żadnych ograniczeń finansowych. W Centrum Zdrowia Dziecka tą drogą jest żywionych około 200 pacjentów, a blisko 50 pozajelitowo – mówi prof. Janusz Książyk z CZD, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci. – Nieco gorzej jest z dorosłymi, w niektórych województwach nie wszyscy mogą z żywienia dojelitowego korzystać.

Problem polega na tym, że NFZ limituje wydatki na żywienie dojelitowe dorosłych w warunkach domowych, tworzą się kolejki oczekujących. A przecież jest ono o 70–80 proc. tańsze niż utrzymywanie pacjentów w szpitalu. Notuje się, że pacjenci w domu szybciej się regenerują: waga ich ciała szybciej rośnie (u dzieci aż o 40 proc.), podnosi się komfort życia i kondycja, a dzięki temu maleje ryzyko powikłań.

Niedożywienie jest problemem interdyscyplinarnym, może występować w wyniku szerokiego spektrum zaburzeń.

Grupą pacjentów szczególnie narażonych na niedożywienie są dzieci, bo zapotrzebowanie ich organizmów na energię i składniki odżywcze jest bardzo wysokie, niedobory mogą zaś przyczynić się do zaburzeń wzrastania – wyjaśnia prof. Książyk.

Teoretycznie w żywieniu dojelitowym można stosować zwykłe „kuchenkowe” jedzenie, tylko zmiksowane. Bardzo trudno jednak wówczas o właściwe zbilansowanie wartości odżywczych, dlatego lekarze zalecają pokarmy przygotowywanie „przemysłowo”, według starannie opracowanej diety.

Ten rodzaj żywienia jest w Polsce refundowany przez NFZ od 2007 r. i dobrze zorganizowany. W przekonaniu decydentów o konieczności jego stosowania wielką zasługę miał nieżyjący już prof. Marian Pertkiewicz.

Żywienie dojelitowe jest coraz szerzej znane, coraz liczniejsi lekarze rodzinni potrafią zidentyfikować problem i skierować pacjenta do poradni żywieniowej. <

mkr

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum