28 stycznia 2019

Czy izby lekarskie są w ogóle potrzebne? Czy są w stanie reprezentować środowisko? Czy głos samorządu coś znaczy?

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

Te pytania przewijają się w lekarskich rozmowach. Zwykliśmy narzekać, że izby nic nie robią, tylko biorą składki, że samorząd jest oderwany od lekarskich spraw, że efektów jego pracy w ogóle nie widać. Izba została zepchnięta do defensywy, zmuszona do udowadniania środowisku, że warto, aby istniała. Każde jej działanie podlega krytycznemu rozliczeniu: warto, czy nie warto mieć izbę?

Sądzę, że izba nie jest instytucją, na którą my, lekarze, możemy mieć taki wpływ, jaki mają klienci na firmę usługową. Izba nie jest firmą, a jej członkowie nie są klientami. A czym jest? W mojej ocenie pełni oczywiste funkcje administracyjne, ale przede wszystkim jest bardzo silnym narzędziem wpływu, narzędziem dbania o nasze interesy i prawa, a przez dbałość o lekarzy także – pośrednio – narzędziem umożliwiającym walkę o naszych pacjentów. Samorząd jest czymś unikalnym, jedynym gremium skupiającym wszystkich lekarzy. To nasze narzędzie zmiany. Dzięki samorządowi ma być słyszalny głos środowiska lekarskiego. Czy jest?

Zakończył prace ministerialny zespół ds. nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty kierowany przez dr. Jarosława Bilińskiego, wiceprezesa naszej izby. W składzie zespołu znalazło się kilku reprezentantów naszego samorządu, w tym piszący te słowa. Przy wsparciu i pod egidą m.in. warszawskiej OIL powstał kompletny, 195-stronicowy akt prawny, zawierający wieloletnie postulaty środowiska lekarskiego. W projekcie, przekazanym 17 stycznia 2019 r. ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu, są m.in. zmiany w specjalizacjach lekarskich. Projekt wprowadza moduł personalizowany na stażu, ogólnopolski nabór na rezydentury, wzmacnia rolę kierownika specjalizacji i przyznaje mu dodatkowe wynagrodzenie. Zapisano w nim także spełnienie postulatów płacowych środowiska lekarskiego (dwóch i trzech średnich krajowych). Ten projekt to zdecydowany głos samorządu w sprawach uwarunkowań prawnych kształcenia i wykonywania zawodu lekarza. Ale nie tylko głos, nie tylko założenia. To gotowa do wprowadzenia ustawa, projekt kompletny. Czy zostanie wprowadzony w życie?

„Miesięcznik OIL w Warszawie PULS” numer 2/2019

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum