27 lutego 2019

Czas spełniania marzeń

Paweł Kowal

Rok 2019 będzie się rozkręcał w rytm rocznicowych dyskusji. 30 lat III Rzeczypospolitej to cała epoka. Najważniejszą sprawą trzy dekady temu były kwestie gospodarcze. Na wielkiej przestrzeni po Związku Sowieckim, Jugosławii i Układzie Warszawskim powstało 30 niepodległych państw. Polska na tej zmianie wyszła bardzo dobrze. Gospodarka rynkowa, a raczej sposób jej wprowadzenia, będzie w historycznych podsumowaniach już tradycyjnie budzić niemało wątpliwości. Praktycznie rzecz biorąc, z tych kilkudziesięciu państw tylko u nas nie powstała wielka oligarchia, udało się opanować korupcję itd. Czy transformacja mogła potoczyć się lepiej z punktu widzenia tzw. zwykłego człowieka?

30 lat temu przy słynnym Okrągłym Stole mówiło się także o zdrowiu. 14 marca 1989 r. został opublikowany protokół Podzespołu ds. Zdrowia. Eksperci „Solidarności”, m.in. wielkie postacie tamtej epoki, Marek Edelman i Zofia Kuratowska, już wtedy mieli świadomość, że stan służby zdrowia w Polsce nie jest dobry. Okrągły Stół nie tylko zapisał się jako mit tajnych porozumień władzy z opozycją, ale także wytworzył szereg dokumentów programowych. Są zapisem epoki, ówczesnych wyobrażeń idealnego państwa. Postulowano wielkie reformy, jednak przez kolejne lata III Rzeczypospolitej najważniejszą sprawą był wzrost gospodarczy, rozwój rozumiany jako inwestowanie w coraz to nowe projekty mające przynieść więcej zysku itd. Polska przez kilka dekad nie doświadczyła kryzysu gospodarczego.

Dziś mamy problem, co zrobić, by także w sferze społecznej dotrzymać kroku najzamożniejszym krajom na świecie. Czy państwo może rozwijać się ekonomicznie bez sprawnie działającej służby zdrowia? Po trzech dekadach każdy już rozumie, że wartość dzisiejszych społeczeństw to kapitał ludzki. Polska jest wśród najlepiej rozwiniętych krajów, a takie mają swoje specyficzne problemy, m.in. mniej urodzeń, ale dłuższe życie. Jakość usług medycznych decyduje, jak długo poszczególne osoby mogą pozostawać na rynku pracy. Następnego przyspieszenia gospodarczego nie będzie bez zmian w ochronie zdrowia.

Przy medycznym podstoliku Okrągłego Stołu siedzieli idealiści. Teraz jest inaczej: pierwszy raz w nowoczesnej historii Polski nasz kraj ma reformę, pierwszy raz nie musi to być dyskusja marzycieli o stanie idealnym, ale realny plan działania. 

„Miesięcznik OIL w Warszawie Puls” nr 3/2019

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum