27 lutego 2019

PESEL na receptach nierefundowanych

Dr n. prawnych Janusz Jaroszyński

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2019 r. obowiązku elektronicznego otaksowania recept w postaci papierowej po wyszukaniu recepty w systemie informatycznym ma miejsce jej realizacja i e-taksacja (wytworzenie Dokumentu Realizacji Recepty). System Informacji Medycznej nie pozwoli jednak na realizację recepty bez wymaganych danych. Główną przeszkodą bywa brak numeru PESEL na recepcie nierefundowanej.

Poniżej przedstawimy podstawy prawne zmian. W celu usprawnienia realizacji recept nierefundowanych zasadne jest wpisywanie numeru PESEL pacjenta w momencie wystawiania recepty przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Zgodnie z art. 96a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. DzU z 2017 r., poz. 2211 z późn. zm.):

Art. 96a

  1. Recepta zawiera następujące informacje:

1) dane dotyczące pacjenta:

  1. a) imię albo imiona i nazwisko lub oznaczenie „NN” – w przypadku osób o nieustalonej tożsamości,
  2. b) adres (nazwa miejscowości, ulica, numer domu, kod pocztowy, numer lokalu, jeżeli nadano):

– miejsca zamieszkania lub

– miejsca pełnienia służby wojskowej, jeżeli dotyczy, albo

– urzędu gminy lub gminnego ośrodka pomocy społecznej – w przypadku świadczeniobiorcy, wobec którego wydano decyzję, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, lub świadczeniodawcy, który udzielił świadczenia opieki zdrowotnej – w przypadku osoby bezdomnej, o której mowa w art. 6 pkt. 8 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DzU z 2017 r., poz. 1769 i 1985), albo

– „NMZ” – w przypadku osób o nieustalonym miejscu zamieszkania,

  1. c) identyfikator usługobiorcy, o którym mowa w art. 17c ust. 2 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia,
  2. d) datę urodzenia pacjenta, w przypadku gdy nie można jej ustalić na podstawie innych danych zamieszczonych na recepcie,
  3. e) kod uprawnień dodatkowych pacjenta, jeżeli dotyczy.

Zgodnie z art. 17c ust. 2 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia:

Identyfikator usługobiorcy stanowi numer PESEL usługobiorcy, a w przypadku osób, którym nie nadano numeru PESEL – seria i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość lub niepowtarzalny identyfikator nadany przez państwo członkowskie Unii Europejskiej dla celów transgranicznej identyfikacji, o którym mowa w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/1501”.

Zgodnie z art. 96a ust. 8a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. DzU z 2017 r., poz. 2211 z późn. zm.):

„Jeżeli na recepcie przepisano wyłącznie produkty lecznicze niepodlegające refundacji, zawierające w swoim składzie substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P albo produkty lecznicze zawierające środki odurzające z grupy II-N określone w ustawie z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii – osoba wystawiająca receptę, oprócz danych, o których mowa w ust. 1, zamieszcza na recepcie dane, o których mowa w ust. 1 pkt. 1 lit. c”.

Komunikat MZ w sprawie uzupełniania DRR:

„W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2019 r. obowiązku elektronicznego otaksowania recept w postaci papierowej, informujemy, że:

  1. recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept),
  2. recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept)”.

Osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty. 

„Miesięcznik OIL w Warszawie Puls” nr 3/2019

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum