28 czerwca 2019

Wizjonerzy, marzyciele, frajerzy i… realiści

Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk

redaktor naczelna

Koniec świata! – to określenie użyte przez przyjaciela lekarzy, byłego duszpasterza służby zdrowia na Mazowszu, który tak komentuje dziwne sprawy w naszym życiu doczesnym. Cytuję, nie prosząc o pozwolenie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski został Wizjonerem Zdrowia 2019. Ten tytuł przyznano mu w konkursie zorganizowanym przez tygodnik „Do Rzeczy”, który odbył się pod patronatem Ministerstwa Zdrowia (sic!). Jak czytamy: „Wizjonerzy Zdrowia to nagrody dla osób, które mają odwagę patrzeć w przyszłość. Widzą, że zmiany w polskiej ochronie zdrowia są konieczne, mają odwagę je planować i wprowadzać”.

Kapituła nagrodziła ministra za zainicjowanie ogólnopolskich debat „Wspólnie dla Zdrowia”, podczas których pierwszy raz na taką skalę udaje się prowadzić dyskusję nad kształtem i przyszłością opieki zdrowotnej w Polsce, za konsekwentne wdrażanie programów opieki koordynowanej nad pacjentami oraz za doprowadzenie do powołania Agencji Badań Medycznych, która będzie wspierać zespoły naukowe grantami na innowacje, umożliwiać prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych, dzięki którym wielu pacjentów skorzysta
z najnowocześniejszych terapii.

O agencji i jej problemach nie chcę się wypowiadać. Miała podobno kłopoty z finansowaniem i działaniem. Czy rzeczywiście, a jeśli tak, to czy minęły – nie wiem.

Cykl wspomnianych debat właśnie dobiega końca. Ostatnia, podsumowująca, odbędzie się niestety już po oddaniu tego numeru „Pulsu” do druku.

Małgorzata Gałązka-Sobotka podkreśla: „(…) debata pokazała jedno: że potrafimy rozmawiać o zdrowiu w środowisku przedstawicieli wielu interesariuszy systemu i sprowadzić tę dyskusję do interesu tylko jednego aktora, jakim jest pacjent”.

Zgodnie z zapowiedziami, będzie się wiązała z prezentacją ankiety przeprowadzonej wśród członków rady społecznej, ale przede wszystkim z pokazaniem głównych założeń dokumentu, który wytycza strategiczne kierunki rozwoju dla polskiego systemu ochrony zdrowia na następnych siedem, osiem lat.

A tak na marginesie: swego czasu minister zdrowia Zbigniew Religa nakreślił projekt zmian w ochronie zdrowia na dziesięć lat. Wielu uważało, że to za długo.

Już ponad rok temu, gdy minister Szumowski zapowiadał debatę, by dowiedzieć się, jakiej ochrony zdrowia chcą Polacy, pisałam, że niezmiennie oczekują leczenia w realnym terminie i na europejskim poziomie, racjonalnych cen leków, poczucia bezpieczeństwa. Lekarze również niezmiennie – godnych warunków pracy i płacy, odpowiadających ich kwalifikacjom. I to na pewno jest akceptowane społecznie. Nie wiem, czy założenia strategii są zatem tym, czym powinni się pochwalić uczestnicy wielomiesięcznej debaty.

Powtarzam: nic się nie zmieniło od lat, oprócz tego, że są coraz większe kłopoty na SOR, sieć szpitali się nie sprawdziła, nowe rozwiązania dotyczące opieki onkologicznej są wątpliwej jakości i do tego jeszcze nowe pomysły na ostre i „tępe” dyżury spalą na panewce.

Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie, w czasie manifestacji w czerwcu mówił: – Pamiętam naszą [młodych lekarzy] manifestację sprzed trzech lat. I wy też pamiętacie, że przez te trzy lata rozbudzano nasze nadzieje na poprawę w systemie ochrony zdrowia. Rozbudzono nasze nadzieje na to, że wkrótce będziemy leczyć w godnych warunkach, i myśmy w to uwierzyli!

A Jarosław Biliński, wiceprezes, cytował, też w czasie manifestacji, komentarz, który na jednym z jego portali zamieścił internauta: „jesteście frajerami”. „Frajer” oznacza człowieka naiwnego, nowicjusza, kogoś, kto stawia pierwsze kroki w danej materii. Pewnie rezydenci, podpisując pakiet z ministrem zdrowia byli frajerami. Gorzej, że wierzyli, iż projekt ustawy, w którego przygotowaniu uczestniczyli, będzie przyjęty bez zmian. Pewnie teraz staną się realistami.

Jak zwykle debaty są debatami, wizjonerów się nagradza, a walczący muszą walczyć. Myślę jednak, że wśród tych walczących (o ile nie wyjadą z Polski) pojawią się tak potrzebni realiści, którzy potrafią ocenić granice między wizjami i możliwościami. 

e.gwiazdowicz@oilwaw.org.pl

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum