2 lipca 2019

Indywidualizacja leczenia padaczki

Utrata przytomności i drgawki całego ciała są najbardziej charakterystycznymi objawami padaczki. To tzw. napad uogólniony. Ale aż 81 proc. pacjentów powyżej 18. roku życia cierpi na napady częściowe (ogniskowe), które obejmują tylko jeden obszar mózgu i objawiają się np. drżeniem ręki, uczuciem drętwienia czy bólu, zaburzeniami wzroku, słuchu, smaku lub węchu. Każdy rodzaj padaczki należy leczyć, gdyż nieleczona postępuje, a napady mogą pojawiać się coraz częściej i być silniejsze.

Na padaczki nie możemy patrzeć jak na jeden rodzaj choroby, a pacjentom zapewniać jednej uniwersalnej terapii – twierdzi prof. Joanna Jędrzejczak, prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii. – Możliwość indywidualnego doboru leczenia w zależności od potrzeb pacjenta jest osiągnięciem farmakoterapii. Każdy nowy lek to nowa szansa dla chorych na uwolnienie od napadów.

Zgodnie z wytycznymi PTE, leczenie nowo rozpoznanej padaczki zaczyna się od podania jednego leku. Jeśli jest nieskuteczny lub pacjent źle go toleruje, lekarz musi zalecić alternatywny lub kombinacje kilku.

Epileptologia jest dziedziną rozwijającą się niezmiernie szybko. Tymczasem upłynęło pięć lat od udostępnienia w Polsce ostatniej innowacyjnej terapii. W ostatnich dziesięciu latach zarejestrowano w Europie trzy nowe leki stosowane w leczeniu padaczki. Żaden z nich nie jest jeszcze w Polsce refundowany.

Nam, lekarzom, trudno zaakceptować sytuację, w której nie możemy leczyć pacjentów lekami pomagającymi w walce z chorobą – kontynuuje prof. Jędrzejczak. – We wspomnianych pięciu latach pojawiły się generyczne odpowiedniki (tańsze) starszych leków, dzięki czemu oszczędzamy blisko 20 mln zł rocznie. Mogłyby one być wykorzystywane na zakup nowych leków na tę samą chorobę. Metody terapeutyczne stosowane w Polsce w ramach refundacji powinny być zgodne ze standardami obowiązującymi w większości krajów europejskich.

Dlatego w tym roku zostały ogłoszone uaktualnione zalecenia PTE dotyczące terapii padaczki. Omawiano je na XXIX Konferencji Polskiego Towarzystwa Epileptologii.                                                                        mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum