10 września 2019

Laparoskopowa rewolucja

Radom dołączył do wąskiego grona miast, w których wykonywane są zabiegi laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego oraz prostaty.

Operacje laparoskopowe w onkourologii mają bardzo wiele zalet, m.in. znacznie skrócony (w porównaniu z tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi) czas rekonwalescencji. Już dwa dni po zabiegu pacjent może samodzielnie wstawać. Mimo to w Polsce przeprowadza się je tylko w czterech ośrodkach: we Wrocławiu, w Krakowie, Szczecinie i Warszawie.

W lipcu do tej listy dołączył Radom. W Radomskim Centrum Onkologii grupa lekarzy pod kierunkiem prof. Igala Mora przeprowadziła laparoskopowe usunięcie pęcherza moczowego oraz prostaty u pacjenta z zaawansowanym rakiem pęcherza, poddanego wcześniej chemioterapii w RCO.

To efekt współpracy radomskiej placówki ze stołecznym Szpitalem Mazovia. Od połowy lipca w lecznicy na Wacynie wykonuje się zabiegi onkourologiczne u osób z rakiem m.in. pęcherza, prostaty, nerki i moczowodu. Współpraca lecznic realizowana jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. – Rozszerzyliśmy w ten sposób wachlarz metod stosowanych w naszym szpitalu, zapewniając pacjentom z regionu leczenie w zakresie chirurgii onkologicznej na europejskim poziomie – podkreśla prof. Zoran Stojcev, dyrektor medyczny RCO. – Współpraca onkologów, radioterapeutów, urologów i chirurgów zwiększa szanse chorych na kompleksowe leczenie nowotworów.

Dla pacjentów potrzebujących leczenia w zakresie onkologii urologicznej otwarto także poradnię, w której konsultacji udzielają specjaliści z Warszawy.       raf

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum