10 września 2019

Nadchodzi epidemia osteoporozy

Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną i jedno
z najważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI w. Mimo że medycyna coraz więcej wie o tej chorobie, jej patogenezie i fizjologii, kliniczna i społeczno-ekonomiczna skala problemu w praktyce pozostaje niedoszacowana.

Dane, chociaż ciągle wycinkowe, przedstawiają obraz cichej epidemii o dużym potencjale rozwoju. Mówią o skrajnie niskim poziomie diagnozowania osteoporozy i braku jej właściwego leczenia. Prowadzone w ośmiu krajach Europy (także w Polsce) badania dowodzą powszechnego lekceważenia osteoporozy przez podstawową opiekę zdrowotną, także w przypadku kobiet, które nie tylko z uwagi na wiek znajdują się w grupie narażonej na złamania osteoporotyczne.

Osteoporozę można skutecznie leczyć. Wymaga to jednak rozwiązań organizacyjnych (pytanie, która specjalność medyczna ma się tym problemem zajmować?) oraz wprowadzenia ujednoliconych standardów postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.

Istotna jest również edukacja społeczna: zalecanie odpowiedniego stylu życia, kierowanie uwagi na zdrowie kości i skorygowanie obiegowych poglądów, np. że osteoporozę można wyleczyć witaminą D i suplementami diety – mówi prof. Ewa Sewerynek, kierownik Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Choć warto podkreślić, że suplementacja preparatami wapnia i witaminą D3 jest bardzo ważna, bo zwiększa efektywność leków antyresorpcyjnych i ułatwia wyrównanie gospodarki wapniowo-witaminowej, zmniejsza ryzyko hipokalcemii podczas terapii osteoporozy.

W Polsce problem osteoporozy jest szczególnie ważny. Znajdujemy się w grupie krajów, w których procesy starzenia się społeczeństwa w najbliższym czasie nasilą się najbardziej. Dodatkowo stale powiększać się będzie liczba starzejących się kobiet (feminizacja starości) oraz osób pozostających w jednoosobowych gospodarstwach domowych (singularyzacja w starości), co znacznie zwiększy liczbę pacjentów wymagających pomocy i skomplikuje jej udzielanie.

Procesy te są nieuniknione, więc im wcześniej to sobie uświadomimy, tym lepiej.                                              mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum