4 października 2019

Przeciw grypie

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że szczepienia są najbardziej znaną, najskuteczniejszą i potwierdzoną naukowo metodą zapobiegania grypie. Podczas tegorocznej debaty Flu Forum zachęcali do efektywnego rekomendowania szczepień przeciwko grypie. Podkreślali, że na szczepienie nigdy nie jest za późno i zalecali ich wykonywanie w dowolnym momencie sezonu szczepień (wrzesień – grudzień), gdyż najistotniejszy jest nie miesiąc zaszczepienia, ale czas (2–3 tygodnie) potrzebny na wykształcenie odporności, a grypa najczęściej atakuje zimą – szczyt zachorowalności przypada w pierwszych trzech miesiącach roku.

Wyszczepialność przeciwko grypie mozolnie rośnie – podkreślał prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZG. – Od 2016 r. obserwujemy zwiększanie się liczby osób zaszczepionych. W sezonie 2018/2019 było mniej zachorowań na grypę i schorzenia grypopochodne, mniej hospitalizacji, ale trzy razy więcej zgonów.

Według danych NIZH-PZH w minionym sezonie epidemicznym z powodu grypy i podejrzeń zachorowań na grypę hospitalizowano ponad 17,5 tys. osób. Przyczyną skierowania do szpitala w przypadku blisko 500 osób były objawy występujące w układzie krążenia, a w przypadku ponad 16 tys. – dolegliwości w układzie oddechowym. Potwierdzono 150 zgonów z powodu grypy, w tym 78 w grupie osób w wieku 65+. W sezonie 2018/2019 poziom wyszczepialności przeciwko grypie wyniósł w Polsce 3,9 proc. (w sezonie 2017//2018 – 3,64 proc.). Najwyższy odnotowano w grupie wiekowej 65+ (14,2 proc.), najniższy u dzieci do 4. roku życia (około 1 proc.).

– Szczepienia to inwestowanie we własne zdrowie, a może nawet nasz obowiązek obywatelski – przekonywał dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. Podkreślał rolę środowiska medycznego w promowaniu idei szczepień, wskazując na współpracę GIS z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie oraz z Okręgową Izbą Aptekarską w Warszawie przy organizacji akcji szczepienia medyków i farmaceutów. – Mamy ogromne wsparcie ze strony młodych lekarzy, rezydentów. Chcą się szczepić.

My, lekarze, musimy dać dobry przykład. Nie wyobrażam sobie, aby lekarz opiekujący się dzieckiem z nowotworem, wadą serca nie był zaszczepiony – apelowała prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

W opinii ekspertów szczepieniom przeciwko grypie powinny poddać się osoby z grup ryzyka: dzieci, kobiety w ciąży, chorujący na schorzenia układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego, cukrzycę, osoby dializowane, a także seniorzy. Szczepionka przeciw grypie zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom pogrypowym. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia u osób po 65. roku życia wzrasta niemal trzykrotnie.

Pacjenci dializowani powinni być zaszczepieni, gdyż w salach dializ nie są izolowani – uczulał prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. – Dlatego wzajemnie się zarażają, ale zarażają również personel medyczny.

Szczepienia przeciw grypie są zalecane kobietom ciężarnym przez WHO od 2005 r. – tłumaczyła dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, ekspert OPZG. – Kobiety w ciąży nie chorują na grypę częściej niż cała populacja, ale jej przebieg jest cięższy. 10 proc. hospitalizowanych wymaga intensywnej opieki medycznej, grypa zwiększa ryzyko obumarcia płodu, przedwczesnego porodu, niskiej masy ciała noworodka.

Podczas spotkania dyskutowano o możliwościach zwiększenia dostępności szczepień przeciwko grypie m.in. przez rozszerzenie kompetencji pielęgniarek, które po odpowiednim przeszkoleniu mogłyby kwalifikować do szczepienia osoby zdrowe. Przedstawiono również koncepcję szczepienia w aptekach, gdyż takie rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem w 12 państwach w Europie.

To rozwiązanie korzystne dla pacjenta – mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. – Oczywiście farmaceuta musiałby przejść odpowiednie przeszkolenie i należałoby określić standardy takiej usługi oraz standardy apteki, w której byłyby wykonywane. Niezbędna jest zatem zmiana przepisów prawa.

Organizatorzy debaty zachęcali do podpisania Manifestu Ekspertów Unii Europejskiej na rzecz upowszechniania szczepień przeciw grypie. Manifest jest zamieszczony na stronie: www.opzg.pl.                                                        ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum