17 grudnia 2019

Z Mazowsza

Oddział Chirurgiczny przy ul. Tochtermana może zawiesić działalność

Wniosek o czasowe zawieszenie działalności Oddziału Chirurgicznego skierowało do wojewody kierownictwo Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Powodem dramatycznej decyzji jest brak lekarzy.

Obecnie na oddziale jest zatrudnionych czterech lekarzy, ale od 1 stycznia jeden odchodzi, a kolejny poprosił o ograniczenie czasu pracy. – Są przemęczeni, pracują pod dużą presją i w olbrzymim stresie. To niebezpieczne dla nich i dla pacjentów – wyjaśnia Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za służbę zdrowia.

W załodze oddziału znajdują się wprawdzie także dwaj rezydenci i trzej stażyści, ale nie mogą dyżurować bez opiekuna – specjalisty. Dlatego, by łatać dziury w grafiku, na dyżurach często muszą pojawiać się emerytowani medycy. Jednak już po 10 grudnia tego grafiku nie da się po prostu zapełnić. Stąd wniosek o zgodę na czasowe zawieszenie działalności Oddziału Chirurgicznego, do 10 czerwca 2020 r.

Oczywiście robimy wszystko, by do tego nie doszło. Jeśli znajdziemy lekarzy, wycofamy wniosek – zapewnia Jerzy Zawodnik, ale przyznaje, że zadanie może być niewykonalne, gdyż chirurgów bezskutecznie poszukują placówki w całej Polsce.

W przypadku zawieszenia pracy oddziału pacjenci, którzy mają wyznaczone operacje planowe, dostaną skierowania do innych szpitali. Pracownicy zostaną natomiast przeniesieni do innych oddziałów RSS. Poradnia chirurgiczna i chorób piersi będą nadal działać. 

Unikatowe operacje neurochirurgiczne na Józefowie

Implantacja stentu modyfikującego przepływ krwi w średniej wielkości tętnicach mózgowych Silk Vista Baby przez cewnik Gamma oraz trombektomia – to dwie operacje przeprowadzone w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Po raz pierwszy w Radomiu.

Zabiegi wykonano pod kierunkiem neurologa prof. Adama Kobayashiego. Szczególnie nowatorską operacją jest implantacja stentu modyfikującego przepływ krwi, przeprowadzana w świecie od niedawna i stosowana w leczeniu najtrudniejszych przypadków tętniaka mózgu.
W Radomiu udało się ją wykonać, ponieważ szpital dysponuje nowoczesną salą hybrydową, angiografem oraz specjalistycznymi cewnikami i stentami. Pacjentką była kobieta z tętniakiem o bardzo skomplikowanej anatomii.

Natomiast u 26-latki, która trafiła na Józefów z udarem, zespół prof. Kobayashiego wykonał trombektomię, czyli usunięcie skrzepliny zamykającej dużą tętnicę mózgową. Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w regionie radomskim.

Obecnie większość pacjentów z południowego Mazowsza kwalifikujących się do trombektomii kierowanych jest do Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Tymczasem w przypadku tego typu zabiegów liczy się czas. Dlatego radomska lecznica podjęła już działania, by móc regularnie wykonywać trombektomię.

W tej chwili szkolimy cztery osoby, które zapewnią opiekę pacjentom z udarem. Jednak dużo szybciej, bo już za kilka miesięcy, chcemy uruchomić ostry dyżur udarowy w zakresie trombektomii z pomocą specjalistów z innych miast – wyjaśnia prof. Kobayashi. 

Negatywna ocena kierunku lekarskiego na radomskim uniwersytecie

Obserwujemy zwalczanie kierunków lekarskich na tych uczelniach, które nie są uniwersytetami medycznymi – tak władze Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego komentują negatywną opinię o swojej uczelni wydaną przez Polską Komisję Akredytacyjną. Co dalej z kształceniem przyszłych lekarzy w Radomiu?

Uruchomiony dwa lata temu na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu kierunek lekarski jest oblegany przez młodych ludzi. Podczas tegorocznej rekrutacji o jedno miejsce walczyło 21 kandydatów. Okazuje się jednak, że jakość ich kształcenia pozostawia sporo do życzenia.

Polska Komisja Akredytacyjna, która po przeprowadzonej na początku 2019 r. wizytacji wystawiła kierunkowi lekarskiemu negatywną ocenę, zamieściła w raporcie długą listę zastrzeżeń. Przede wszystkim wydział nie ma wymaganego przez przepisy prosektorium, a baza dydaktyczna nie jest w pełni dostosowana do specyfiki studiów medycznych. Wątpliwości PKA wzbudziła również kadra kształcąca studentów.

Co na to władze radomskiej uczelni? – Komisja podeszła do oceny powierzchownie – twierdzi dziekan wydziału prof. Zbigniew Kotwica i dodaje: – Obserwujemy pewną tendencję, mianowicie: uniwersytety medyczne chciałyby mieć monopol na kształcenie lekarzy i ma miejsce zwalczanie kierunków medycznych na tych uczelniach, które nie są uniwersytetami medycznymi.

Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego prof. Zbigniew Łukasik podkreśla, że zajęcia prosektoryjne odbywają się na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, będą też prowadzone w radomskich szpitalach. Niebawem problem w ogóle zniknie, gdyż UT-H rozpoczął budowę własnego Collegium Anatomicum.

Prof. Kotwica nie rozumie też innych zarzutów PKA.
Dysponujemy doskonałym wyposażeniem i najlepszym sprzętem, nowocześniejszym niż mają wszystkie uczelnie medyczne w Polsce – zapewnia.

Do negatywnej opinii komisji musi się odnieść Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które teoretycznie może cofnąć pozwolenie na prowadzenie kierunku lekarskiego w Radomiu. Władze uczelni wystosowały już do resortu pismo, w którym odnoszą się do zastrzeżeń. – Wypunktowaliśmy wszystkie chybione zarzuty. Teraz ze spokojem czekamy i prowadzimy dalej zajęcia – wyjaśnia prof. Kotwica.            raf

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum