4 marca 2020

W telegraficznym skrócie – Polska i Świat

Defibrylator Mirowskiego

Przed 40 laty, w lutym 1980 r., amerykański kardiolog polskiego pochodzenia Michel Mirowski wszczepił w USA pierwszy automatyczny defibrylator. Mirowski skonstruował to urządzenie wspólnie z Mortonem Mowerem (w kolejnych pracach nad defibrylatorem uczestniczyli również Marlin Stephen Heilman i Alois A. Langer). Obaj specjaliści długo jednak musieli przekonywać kardiologów do swego rozwiązania – wspomina dr n. med. Magdalena Mazurak z Oddziału Kardiologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Artykuł na temat prototypu tego urządzenia odrzuciło kilka czasopism kardiologicznych. Ostatecznie opublikowano go w magazynie dla… internistów.

Tajemnice hormonów

Naukowcy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie odkryli nowe mechanizmy pozatarczycowego działania hormonu TSH. „Nasz Dziennik” informuje, że wspólne badania prowadzono od marca do sierpnia 2019 r. „Okazało się, w wyniku jednej z zastosowanych analiz, że TSH niezależnie od innych hormonów i parametrów biochemicznych wpływał na ukrwienie i funkcję nerek, czego do tej pory nikt w literaturze nie opisał” – mówi cytowany w gazecie ppłk dr hab. n. med. Marek Saracyn, kierownik zespołu badawczego.

Lek na alergię

 Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy lek stosowany w profilaktyce zagrażających życiu reakcji alergicznych u dzieci zmagających się z uczuleniem na orzeszki ziemne. Nowy lek – Palforzia – może być podawany dzieciom w wieku od 4 do 17 lat w celu złagodzenia potencjalnie śmiertelnych reakcji na spożycie orzeszków ziemnym – informuje serwis Focus.pl. Chociaż pacjenci nadal powinni ich unikać, preparat będzie dodatkowym środkiem zapobiegawczym w razie przypadkowego kontaktu z alergenem.

Zanieczyszczenie powietrza

Koncentrowanie się wyłącznie na obniżeniu poziomu PM2,5 w powietrzu może przynieść jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia – donosi czasopismo „PNAS”. W wielu miastach na całym świecie stężenie pyłu zawieszonego o maksymalnej średnicy 2,5 mikrometra (PM2,5) narusza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powszechnym źródłem tego rodzaju zanieczyszczeń są pojazdy. Jednak amerykańsko-chińskie badania wykazały, że samo zmniejszenie zanieczyszczenia PM2,5 nie poprawi jakości powietrza w mieście. Chodzi o cząsteczki o jeszcze mniejszej średnicy – poniżej 50 nanometrów. Wcześniejsze prace pozwoliły powiązać obecność tak drobnego pyłu z problemami zdrowotnymi, m.in. z wadami wrodzonymi – czytamy na łamach serwisu nauka.pap.com.pl.

Fiasko szczepionki przeciw HIV

Associated Press informuje, że próbna szczepionka przeciwko HIV, którą podawano części uczestników badań podjętych w Republice Południowej Afryki, okazała się nieskuteczna. W badaniach prowadzonych od 2016 r. w RPA – jednym z krajów z największą liczbą infekcji HIV – wzięło udział 5,4 tys. osób. Spośród tych, którym podano próbną szczepionkę, zachorowało 129. W grupie kontrolnej liczba zachorowań wyniosła 123 – podały amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia, które finansowały badania. Chociaż nieskuteczna szczepionka nie zagraża zdrowiu osób, którym ją zaaplikowano, zapadła decyzja o zaprzestaniu jej stosowania.

Loteria o życie

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis rozpoczął w Niemczech akcję rozlosowania swojej terapii genowej wśród setki małych dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Chodzi o najdroższy na świecie lek – Zolgensma – przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej dwóch lat, które cierpią na rdzeniowy zanik mięśni – podaje niemiecki serwis Deutsche Welle (dw.com). Jednorazowa terapia preparatem kosztuje około 2 mln euro. Zgodę na losowe wyłanianie dzieci do leczenia wydał Instytut Paula Ehrlicha w Langen.

Sen a zdrowie psychiczne dzieci

Czasopismo naukowe „Molecular Psychiatry” informuje, że czas spędzany przed monitorem oraz presja związana ze szkołą lub zajęciami pozaszkolnymi mogą przyczyniać się do tego, że wiele dzieci nie przesypia w nocy zalecanej liczby godzin. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 12 lat odpowiednia długość snu wynosi 9–12 godzin. Wcześniejsze badania wykazały jednak, że około 60 proc. dzieci w Stanach Zjednoczonych śpi krócej niż 8 godzin – alarmują naukowcy z University of Warwick. 

Jarosław Kosiaty

Przy opracowywaniu doniesień korzystałem z serwisów Associated Press, Focus, Deutsche Welle, amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia oraz nauka.pap.com.pl.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum