4 marca 2020

Transport medyczny od 2020 r.

Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia 19 grudnia 2019 r. ogłosił postępowanie w sprawie zawarcia umów dotyczących udzielania świadczeń opieki zdrowotnej – pomocy doraźnej i transportu sanitarnego przez zespoły transportu medycznego, obowiązujących od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2023. Województwo mazowieckie zostało podzielone na pięć obszarów działania (obejmujących grupy powiatów) z możliwością zakontraktowania 19 zespołów transportu medycznego.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zespół transportu medycznego przez całą dobę udziela świadczeń w przypadku konieczności transportu sanitarnego między placówkami realizującymi świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego w następujących stanach chorobowych:

1) niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji,

2) niewydolność układu krążenia,

3) stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach,

4) inne (np. drgawki).

Świadczenie obejmuje transport oraz udzielenie świadczeń, w szczególności w przypadku konieczności niezwłocznego wykonania zabiegu w innej placówce lub zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy.

Zlecającym transport jest podmiot leczniczy realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego, na zlecenie którego zespół transportu medycznego realizuje ww. świadczenia. Świadczeniodawca przyjmujący zlecenia transportu w pierwszej kolejności realizuje zgłoszenia z obszaru działania, który jest przez niego obsługiwany, z uwzględnieniem stopnia pilności wpływających zgłoszeń dotyczących transportu medycznego, wynikającego ze stanu zdrowia pacjenta. Ponadto zobowiązany jest do:

1) zapewnienia łączności umożliwiającej przyjmowanie informacji o zleceniach wyjazdu oraz kontaktu z zespołem transportu medycznego,

2) określenia zasad organizacji przyjmowania zgłoszeń zapotrzebowania na transport ZTM,

3) poinformowania o zasadach organizacji świadczeń wszystkich podmiotów leczniczych (szpitali) na obsługiwanym przez niego obszarze oraz właściwego oddziału funduszu.

W składzie zespołu transportu medycznego muszą być co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka lub ratownik medyczny. W przypadkach uzasadnionych medycznie w skład zespołu może wchodzić lekarz z podmiotu zlecającego (szpitala). W przypadku gdy zlecający lekarz zdecyduje, że pacjent przebywający na oddziale ze względu na stan zdrowia musi zostać przewieziony pod opieką lekarza, szpital ma obowiązek zapewnić opiekę lekarza i będzie on wchodził w skład zespołu jako dodatkowa osoba.

Środek transportu sanitarnego musi spełniać warunki techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach zgodnych z normami europejskimi, posiadać niezbędne wyposażenie, m.in. kardiomonitor, pulsoksymetr, defibrylator i respirator transportowy. W przypadkach uzasadnionych medycznie dodatkowe wyposażenie wymagane podczas transportu pacjenta zapewnia szpital zlecający transport medyczny.

Całodobowa dostępność zespołów do realizacji zleceń transportu międzyszpitalnego umożliwi szybsze kierowanie pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia do właściwych ośrodków. Zatrudnianie zespołów transportu medycznego pozwoli na niewykorzystywanie zespołów ratownictwa medycznego do transportów międzyszpitalnych w stanie nagłego zagrożenia życia, które – zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym – nie mogą wykonywać medycznych czynności ratunkowych wobec osób będących pacjentami szpitala. Jednocześnie należy podkreślić, że podmioty lecznicze nie są zwolnione z obowiązku zapewniania transportu sanitarnego pacjentom szpitala w sytuacjach innych niż wymienione tutaj.

Świadczenia realizowane przez zespoły transportu medycznego będą finansowane ze środków NFZ w ramach odrębnie zawieranych umów, po przeprowadzeniu i rozstrzygnięciu postępowań, o których mowa na początku tekstu. Informacje o wybranych świadczeniodawcach, którzy będą realizowali od 1 marca 2020 r. przedmiotowe świadczenia, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Mazowieckiego OW NFZ pod adresem: www.nfz-warszawa.pl. 

Anna Ludwiczak

naczelnik Wydziału Służb Mundurowych MOW NFZ

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum