2 kwietnia 2020

Fundusz sprawdza naszą lojalność

Od lutego 2020 r. Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął działania, które mocno zaniepokoiły środowisko lekarskie oraz dyrektorów szpitali. Chodzi mianowicie o pisma kierowane do niektórych szpitali, dotyczące niewypełniania przez lekarzy zobowiązania wynikającego z art. 4 ustawy z 5 lipca 2018 r. Treść brzmi tajemniczo i groźnie, zawiera informację o konieczności zwrócenia funduszowi środków finansowych przeznaczonych na podniesienie wynagrodzeń lekarzy. Pisma wysłane zostały aż do 71 szpitali. Co tak naprawdę oznaczają i czy należy się czegoś obawiać?

Otóż sprawa dotyczy tzw. lojalek, czyli zobowiązań lekarzy, zatrudnionych na etacie w szpitalach, do nieudzielania odpłatnie świadczeń opieki zdrowotnej u innego świadczeniodawcy realizującego umowę w co najmniej jednym z następujących zakresów:

  1. a) leczenie szpitalne,
  2. b) opieka psychiatryczna i leczenie
    uzależnień,
  3. c) świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej,
  4. d) leczenie stomatologiczne,
  5. e) leczenie uzdrowiskowe,
  6. f) zaopatrzenie w wyroby medyczne,
  7. g) ratownictwo medyczne,
  8. h) opieka paliatywna i hospicyjna,
  9. i) świadczenia wysokospecjalistyczne,
  10. j) programy lekowe,
  11. k) leki stosowane w chemioterapii,

z wyłączeniem świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji leczniczej i zakładach opieki długoterminowej. Ograniczenia nie dotyczą również lekarzy zatrudnionych w komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy, których listę opublikowano w wykazie podmiotów leczniczych zagrożonych niemożnością realizacji świadczeń opieki zdrowotnej lub zapewnienia ciągłości ich udzielania ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy.

Omawiane zobowiązania, dotyczące lekarzy posiadających specjalizację, miały na celu zachęcenie do pracy u jednego świadczeniodawcy przez zagwarantowanie minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 6750 zł miesięcznie. Z tego rozwiązania skorzystało około 15 tys. lekarzy specjalistów w całej Polsce.

Wspomniana we wstępie nowelizacja ustawy uwzględnia również nadzór Narodowego Funduszu Zdrowia nad prawidłowością realizacji jej zapisów. Ma on na celu zarówno ochronę interesów lekarzy drogą kontrolowania, czy szpital przeznacza otrzymane środki finansowe zgodnie z ich przeznaczeniem, jak i badanie, czy lekarze dotrzymują złożonych zobowiązań. I dlatego właśnie, realizując obowiązek wynikający z art. 7 wskazanej ustawy, informuje szpitale o stwierdzonym – na podstawie weryfikacji wykazywanego do umów personelu – udzielaniu świadczeń przez lekarza specjalistę u różnych świadczeniodawców w okresie od wejścia w życie ustawy do chwili obecnej.

Rzeczywiście, pisma są dość enigmatyczne i zrozumienie, co było powodem wysyłania ich przez NFZ, może sprawiać problem. Nie powinno natomiast budzić wątpliwości użyte w ustawie sformułowanie „odpłatne udzielanie świadczeń zdrowotnych”, interpretowane przez wielu lekarzy jako umowa o pracę. Tymczasem forma zatrudnienia nie ma znaczenia – może to być również kontrakt menedżerski. W tym miejscu należy podkreślić jednak, że weryfikacja odbywa się na poziomie umowy zawartej przez świadczeniodawcę, która nie zawiera istotnych dla tej kwestii elementów, takich jak sposób i cel zatrudnienia. W efekcie może dochodzić do sytuacji, gdy lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach wolontariatu poczuje się niesłusznie oskarżony o nieuczciwą praktykę, ponieważ jego nazwisko, jako pracownika, widnieje w zasobach różnych świadczeniodawców. Dlatego konieczna jest dogłębna analiza sytuacji wątpliwych. Czym innym jest bowiem dorabianie w innym zakładzie leczniczym, a czym innym związana z udzielaniem świadczeń praca dydaktyczna bądź staż specjalizacyjny.

Na razie NFZ informuje dyrektorów szpitali, że dane w systemie informatycznym wskazują, iż niektórzy lekarze niekoniecznie są lojalni wobec swojego pracodawcy. A informacje o gotowości do zwrotu nienależnie wypłaconych pieniędzy, wpływające do Mazowieckiego Oddziału NFZ, dobitnie potwierdzają tę tezę. 

Wojciech Modzelewski

zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ds. służb mundurowych i świadczeniobiorców

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum