12 maja 2020

Wolontariat studentów WUM

Akcja – detronizacja. Zdejmujemy koronę wirusowi” jest inicjatywą koordynowaną przez Zarząd Samorządu Studentów, przez pierwszy miesiąc zgromadziła ponad 400 wolontariuszy. Celem akcji, wspieranej przez rektora prof. Mirosława Wielgosia, jest wyszukanie chętnych do pomocy pracownikom stołecznych placówek ochrony zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych z Warszawy i okolic.

Chcemy wspierać wszystkich tych, którzy walczą ze skutkami koronawirusa – mówi Natalia Bierezowicz, przewodnicząca samorządu i koordynatorka ds. informacyjnych kampanii.

Trwa zbiórka środków ochrony indywidualnej. Od 17 marca do 16 kwietnia do 17 placówek na Mazowszu przekazano: 17 450 jednorazowych masek chirurgicznych (oraz ponad 2 tys. uszytych przez studentów), 480 przyłbic, 140 fartuchów ochronnych, 5600 par rękawiczek, 21 kombinezonów oraz 500 czepków chirurgicznych.

Wolontariusze pomagają w Szpitalu Wolskim, CSK UCK WUM, Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, CSK MSWiA, Klinice Neonatologii w DSK UCK WUM, Szpitalu św. Anny w Piasecznie, Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM sp. z o.o., Hospicjum Caritasu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej m.st. Warszawy oraz OIL w Warszawie. Studenci mierzą temperaturę osobom wchodzącym do szpitali, wspomagają pracę w namiocie triage i na SOR, prowadzą bazę pacjentów zarażonych COVID-19, pomagają w pielęgnacji pacjentów, wydają posiłki pracownikom szpitala, wykonują prace administracyjno-techniczne w szpitalu. Organizują pracę uczelnianego magazynu środków ochrony indywidualnej oraz transport darów do szpitali, zaangażowani są również w działalność magazynu przy OIL w Warszawie – rozpakowują i segregują sprzęt medyczny. Przeszkoleni wolontariusze przekazują wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań podczas epidemii COVID-19, działają w infolinii, prowadząc wywiady epidemiologiczne.

Do Poradni Chorób Zakaźnych przy ul. Wolskiej, SOR WIM przy ul. Szaserów, CSK MSWiA, Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego dzięki sponsorom trafiły i przez najbliższe tygodnie będą codziennie dostarczane posiłki i napoje.

Za pośrednictwem strony www.wolontariat.wum.edu.pl wciąż mogą zgłaszać się zarówno placówki potrzebujące wsparcia, jak i osoby chcące włączyć się w akcję niesienia pomocy. 

Marta Wojtach, rzecznik prasowy WUM

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum