12 maja 2020

O pomoc dla stomatologii!

Pacjent cierpiący z powodu bólu zęba nie będzie czekał aż epidemia ustanie. Nie każdy pilny problem stomatologiczny uda się rozwiązać, udzielając teleporady. Powtarzamy, że zdrowie jamy ustnej ma wpływ na cały organizm, tym bardziej obecnie nie powinniśmy o tym zapominać. Być może nie jesteśmy na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, ale na pewno jesteśmy na pierwszej linii kontaktu lekarz – pacjent i nie możemy z niej zejść. Jeszcze raz podkreślam, że robimy wszystko, aby nasze gabinety nawet w czasie epidemii były miejscem bezpiecznym dla personelu i pacjenta. Ale oczekujemy rozwiązań systemowych. O to zabiegamy jako samorząd lekarski.

W związku z trudną sytuacją gabinetów stomatologicznych podczas epidemii Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministra zdrowia o niezwłoczne przedstawienie środowisku lekarzy dentystów zasad udzielania świadczeń, przynajmniej na okres do końca 2020 r. (Apel nr 21/20/P-VIII). Powodem wystąpienia był brak odpowiedzi na wcześniejsze pisma kierowane do MZ i NFZ, dotyczące gwarantowanych świadczeń stomatologicznych, a także niepodpisanie przez prezesa NFZ zarządzenia nowelizującego zasady udzielania świadczeń. NRL otrzymała projekt zarządzenia do konsultacji 7 kwietnia i przekazała uwagi następnego dnia.

Z prośbą o wsparcie zwrócił się do posłów wiceprezes NRL Andrzej Cisło. W piśmie z 21 kwietnia 2020 r. zaapelował o pomoc parlamentarzystów i interwencję poselską w MZ i NFZ dotyczącą podjęcia dialogu w sprawie stworzenia warunków do pracy gabinetów stomatologicznych. Wiceprezes Cisło napisał m.in.: „lekarze dentyści nie są w stanie zrealizować umowy z NFZ za rok 2020 bez wprowadzenia przeliczników uwzględniających zwiększony koszt wizyt przy znacznie wydłużonym czasie każdej z nich, potrzebnym na przeprowadzenie dezynfekcji”.

 Treść apelu i pisma do parlamentarzystów:

https://nil.org.pl/aktualnosci/4719-apele-i-stanowiska-podjete-przez-pnrl-w-dniu-17-kwietnia-2020-r

https://stom.hipokrates.org/pisma/200421_Poslowie
-dialog.pdf

dp

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum