7 grudnia 2020

Konferencja „Ból i cierpienie”

– Nie każdy ból jest fizyczny. Cierpienie umysłu okazuje się kolejną przeszkodą na drodze do leczenia dolegliwości ciała. Dlatego tak ważny jest komfort leczenia szpitalnego, o co walczymy nie tylko jako medycy, lecz także jako samorząd lekarski – mówił podczas otwarcia (24 października) IX Konferencji Ochrony Zdrowia „Ból i cierpienie – ognisko światła i ciemności. Choroby wieku podeszłego” prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski.

Konferencja tym razem odbyła się w trybie online. Została podzielona na trzy sesje. Pierwsza, której przewodniczył prof. dr hab. n. med. Jerzy Jurkiewicz, składała się z czterech referatów na temat: umownej granicy starości, starzenia się społeczeństwa, socjologicznego spojrzenia na populację ludzi starszych,  opieki psychoonkologicznej nad seniorami.

Przewodnictwo drugiej sesji objęli wiceprezes ORL w Warszawie Mieczysław Szatanek (współorganizator konferencji) oraz profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. n. med. Józef Haczyński. Ta część konferencji skupiała się na zagadnieniach terapii wspomagającej w chorobach wieku podeszłego, roli pielęgniarki w kontakcie z rodziną pacjenta w chorobach nowotworowych, możliwości opóźnienia pojawienia się otępienia starczego, pielęgnacji i opieki nad chorymi z wyłonioną stomią. Kończące drugą sesję wystąpienie pt. „Caravaggio – Boże światło w ciemności” przedstawiało sposób postrzegania starości w sztuce minionych wieków.

Ostatnia sesja, pod przewodnictwem dr Tomiry Chmielewskiej-Ignatowicz z Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaczęła się wystąpieniem ks. dr. hab. Dariusza Patera, profesora UKSW i współorganizatora konferencji, który podniósł kwestię empatii wśród pracowników ochrony zdrowia. W kolejnych referatach omówione zostały zmiany zachodzące w ludzkim ciele na poziomie strukturalnym, a także problemy w geriatrii. Uczestnicy konferencji mieli również możliwość udziału w warsztatach dotyczących pielęgnacji osób ze stomią.

Patronat honorowy nad konferencją objął rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, patronat medialny sprawował miesięcznik „Puls”.

mn

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum