7 grudnia 2020

E-skierowania

Szanowni Państwo, przypominamy, że już 8.01.2021 wchodzi w życie obowiązek wystawiania skierowań w postaci elektronicznej. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia przed Państwem epidemia COVID-19, a tym samym konieczność skupienia się na pilnych, bieżących zadaniach związanych z walką z tą chorobą. Warto jednak pamiętać, że e-skierowanie ułatwia i usprawnia obsługę pacjentów, szczególnie w czasie pandemii, kiedy kontakt lekarza z pacjentem ma bardzo często formę zdalną. Przydatność narzędzi elektronicznych w tego typu sytuacjach udowodniła e-recepta, bez której zdecydowana większość z nas nie wyobraża już sobie systemu ochrony zdrowia.

Katalog skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej od 8.01.2021 definiuje Rozporządzenie ministra zdrowia z 15 kwietnia 2019 r. (DzU 2019, poz. 711). Obejmuje on:
– ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,
– leczenie szpitalne w placówce, która zawarła umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
– badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne (prawo atomowe),
– badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Skierowania innych rodzajów nadal będą wystawiane w postaci papierowej, niemniej jednak planowane jest stopniowe rozszerzanie katalogu e-skierowań.

Z analizy danych w systemie e-zdrowie (P1) wynika, że duża część lekarzy uruchomiła już funkcję e-skierowania. Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcamy do podjęcia działań w tym zakresie, bo termin ustawowy już blisko. Obowiązujące terminy gotowości poszczególnych dostawców IT można znaleźć na stronie: https://ezdrowie.gov.pl/.

Prosimy zapytać swojego dostawcę oprogramowania gabinetowego, czy już udostępnił nową funkcję.

Narodowy Fundusz Zdrowia premiuje finansowo podmioty, w rodzaju POZ i AOS, wystawiające i realizujące e-skierowania.
Więcej szczegółów opublikowano pod adresem: https://ezdrowie.gov.pl/.

Jeśli ktoś nie ma specjalistycznego oprogramowania gabinetowego, może skorzystać z darmowej aplikacji gabinet.gov.pl, służącej zarówno do wystawiania e-skierowań, jak i przyjmowania ich do realizacji.

Jak posługiwać się e-skierowaniem w aplikacji gabinet.gov.pl – na tej stronie znajduje się instrukcja.

W razie pytań lub jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt pod adresem: e-skierowanie@cez.gov.pl lub telefonicznie pod numerem infolinii:19-457.

Michał Oleksy,
kierownik Wydziału Wdrożeń E-skierowania CEZ

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum