30 kwietnia 2021

Wina. I nawarzone piwo

Renata Jeziółkowska

redaktor naczelna

Czyli rozmowy i wypowiedzi o odpowiedzialności, błędach, karach, represjach, presji i depresji. W tym numerze „Pulsu” koncentrujemy się na systemie no-fault, a właściwie na jego braku. W przestrzeni publicznej raczej nie pojawiają się takie tematy. Bardziej medialne jest ferowanie wyroków. Medialne są: hejt, nakręcanie spirali, umacnianie krzywdzących stereotypów, krzykliwe tabloidowe tytuły. Bezpieczeństwo pacjentów, wyciąganie wniosków ze zdarzeń niepożądanych, racjonalne procedury i dobre prawo – to „nudy”!

 

„Puls” nie ma nic wspólnego z tabloidem, więc bez wyrzutów sumienia możemy trochę „poprzynudzać”. A wraz z nami nasi rozmówcy, eksperci, felietoniści. „Nudą” przygniata nasza okładka. „Nudne” jest zwracanie się z kolejnymi „nudnymi” sprawami i problemami do izbowego biura „Prawnik dla lekarza” i do rzecznika praw lekarza.

 

Warto byłoby coś poradzić na tę „nudę”. Ale tak systemowo, co do znudzenia nasza izba powtarza. Warto coś poradzić, bo inaczej pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie „zanudzi się” słuchaniem wciąż powtarzających się historii, których finałem bywa załamanie, wypalenie, nałogowe sięganie po alkohol. Poczucie winy? Niezgoda na przypisywanie winy? Strach?

 

Oprócz wsparcia psychologicznego i prawnego, o którym wspomniałam (niby mimochodem), izba oferuje m.in. szkolenia dla lekarzy i lekarzy dentystów będące odpowiedzią na aktualne potrzeby i oczekiwania członków samorządu. To np. cykl szkoleń online organizowanych wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego „COVID od A do Z”. Zapraszamy także na wydarzenia, których – miejmy nadzieję – sytuacja epidemiczna nie zablokuje. Wyczekujemy końca pandemii i powrotu starych, dobrych czasów – sprzed kilkunastu miesięcy – gdy różnorodne spotkania izbowe były czymś naturalnym. Zbliżający się Dzień Matki Lekarki i Dzień Ojca Lekarza będą okazją do oderwania się od codziennych obowiązków i skupienia przez kilka godzin na sobie (dzieci, małżonkowie, partnerzy zostają w domu!).

 

Dzieciom i pediatrii poświęciliśmy uwagę w rubryce „Na przestrzeni lat”. Z kolei w innej rubryce, w której co miesiąc przybliżamy poszczególne organy, komisje i zespoły funkcjonujące w naszej OIL, tym razem udowadniamy, że w haśle #izbadlalekarzy mieści się też troska o lekarzy rodziców. Wątek seniorów poruszony został natomiast w artykule o Domu Lekarza Seniora.

 

Mówimy o wolontariacie, o przemocy, o szczepieniach, placówkach medycznych, o epidemii oraz o tym, o czym mówimy w mediach. O tym, co ważne. Głos OIL w Warszawie w imieniu środowiska (odsyłamy do #W_ETERZE) wybrzmiewa coraz głośniej, coraz częściej i coraz szerzej.

 

Siłą samorządu jest aktywność. Trzymając się tej zasady, kontynuujemy nasz cykl publikowany we wszystkich tegorocznych numerach „Pulsu” w ramach 100-lecia samorządu lekarskiego. Przedstawiamy czwartą już dziesiątkę działań. Prezentujemy również kolejne informacje dotyczące wyborów. Przed nami bowiem, w przyszłym roku, zjazd sprawozdawczo-wyborczy. A za nami pierwszy w historii samorządu lekarskiego zdalny Okręgowy Zjazd Lekarzy. Zjazd stwarza delegatom przestrzeń do dyskusji. My przypominamy, że taką przestrzenią dla każdego lekarza z OIL w Warszawie jest „Puls”. Zachęcamy Państwa do dzielenia się opiniami na temat publikowanych przez nas materiałów, zgłaszania propozycji ważnych dla Państwa tematów, opowiadania swoich historii. <

 

#izbadlalekarzy

#pulsdlalekarzy

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum