30 kwietnia 2021

Interwencje rzecznika praw lekarza w sprawie umów o tzw. wolontariat

Monika Potocka

rzecznik praw lekarza

Szanowne Koleżanki i Koledzy Lekarze, jako rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, reprezentuję Wasze interesy na podstawie uchwały nr 471/P-VIII/19 z 17 kwietnia 2019 r., art. 2 ust. 2 oraz art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich (DzU z 2019 r., poz. 965 ze zm.). Zgodnie z tym umocowaniem, podejmuję działania w naszych wspólnych interesach zawodowych.

 

Wobec licznych pytań związanych ze zmianami w przepisach dotyczących umowy o tzw. wolontariat, zawieranej w celu odbywania szkolenia specjalizacyjnego, wyjaśniam, że to szczególna umowa cywilnoprawna. Wiąże się z tym szereg praw i obowiązków, oto one:

Jednostka szkoleniowa zobowiązana jest do zapewnienia lekarzowi warunków merytorycznych i organizacyjnych umożliwiających realizację programu.

Jednostka szkoleniowa zobowiązana jest do zawarcia umowy o staż kierunkowy z podmiotem prowadzącym taki staż, jeśli nie jest w stanie zapewnić jego realizacji w ramach swojej struktury organizacyjnej.

Jednostka zobowiązana jest do poniesienia wszystkich kosztów związanych ze szkoleniem:

  1. a) kosztów szkolenia od poniedziałku do piątku w wymiarze 7 godzin 35 minut dziennie,
  2. b) kosztów wynagrodzenia lekarza odbywającego szkolenie, również poza siedzibą jednostki szkolącej, do której został skierowany na staże kierunkowe,
  3. c) kosztów czasu samokształcenia, odbywania kursów i szkoleń w ramach szkolenia specjalizacyjnego,
  4. d) kosztów przysługujących za 26 dni płatnego urlopu dla lekarza,
  5. e) kosztów wynagrodzenia za pełnienie obowiązkowych dyżurów z zastrzeżeniem, że za dyżury wynagrodzenie wypłaca jednostka, w której faktycznie dany dyżur jest pełniony.

Wartość wynagrodzenia lekarza nie może być niższa niż stawka minimalna w 2021 r., tj. 18,30 zł brutto za godzinę pracy.

Niezgodne z prawem jest zmuszanie lekarza do powtórnego zdawania egzaminu LEK w celu zmiany sposobu kształcenia z pozarezydenckiego, z powodu braku środków na wypłacenie minimalnego wynagrodzenia.

Wszystkie dotychczasowe umowy o tzw. wolontariat powinny zostać aneksowane, a gdy lekarz nie jest w stanie kontynuować szkolenia w pełnym wymiarze godzin, jedynym wyjściem jest wymiar odpowiadający połowie czasu pracy z odpowiednim wydłużeniem czasu specjalizacji.

Wypowiedzenie umowy może nastąpić tylko z przyczyn uniemożliwiających szkolenie specjalizacyjne, które zostały wymienione w szczególności w art. 160 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Umowy nie można wypowiedzieć bez podania przyczyny, a gdy jednostka dokona takiego wypowiedzenia, może zostać jej odebrane miejsce szkoleniowe.

Podane informacje zostały opracowane na podstawie stanowiska Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia w odpowiedzi na przedłożone przeze mnie pytanie o podstawy prawne rozwiązywania przez kierowników jednostek szkolących umów cywilnoprawnych.

W przypadku wątpliwości bądź pytań pozostaję do Państwa dyspozycji. Wiadomości proszę kierować pod adresem e-mailowym: rzecznikprawlekarza@oilwaw.org.pl.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum