10 grudnia 2021

Po ludzku

W Polsce i na świecie powstało mnóstwo filmów i seriali o lekarzach. Rozbudzają one oczekiwania pacjentów, bo w filmowej rzeczywistości lekarz ma czas na długie rozmowy, wszelkie badania wykonywane są od ręki, a nad diagnozą pracuje pół szpitala. Takie historie z ekranu wywołują gorzki uśmiech lekarzy, bo w prawdziwym życiu nie ma ani czasu, ani narzędzi, ani wystarczająco licznego personelu, jest za to papierologia, są niedomogi systemowe i bylejakość. Film Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie pokazuje jak jest.

Renata Jeziółkowska

 

Naszemu filmowi „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” poświęcamy w „Pulsie” sporo miejsca, często do niego nawiązujemy. Również okładką. Reakcje na zawarty w nim przekaz utwierdzają nas w przekonaniu, że pokazanie społeczeństwu tego, co dla środowiska jest oczywiste, i podzielenie się zwykłymi ludzkimi emocjami, to dobry pomysł na poprawę wzajemnego zrozumienia pacjentów i lekarzy, którzy przecież są po tej samej stronie – po stronie zdrowia.

 

Tych, którzy jeszcze nie widzieli tego obrazu – wyreżyserowanego (podobnie jak słynni „Bogowie”) przez Łukasza Palkowskiego, z Tomaszem Kotem w roli głównej – zachęcamy do obejrzenia. Wszystkich zachęcamy też do udostępniania. Film znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych i na naszym kanale na YouTube. Jest także pod kodem QR na str. 11.

 

Premiera filmu miała miejsce w dniu 100-lecia samorządu lekarskiego. Tradycyjna formuła obchodów, ze względu na pandemię, nie była możliwa, więc tym bardziej skupiliśmy się na zaakcentowaniu samorządności przez kampanię społeczną, wpisującą się w ideę izby, czyli działań na rzecz środowiska lekarskiego. Bo „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” to nie jest wyłącznie film, lecz szeroka akcja, którą dzięki filmowi zauważyły media. Co do 100-lecia: przygotowaliśmy oczywiście artykuł dotyczący historii izb lekarskich, ale też zamknęliśmy nasz tegoroczny cykl „100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu”. A przy okazji ruszamy z pulsowymi wywiadami wideo. Udostępniamy pierwsze takie materiały – rozmowy z reżyserem Łukaszem Palkowskim i aktorem Tomaszem Kotem. By z papierowego „Pulsu” przejść na wideo, wystarczy smartfonem zeskanować kod QR zamieszczony na stronach z wywiadami.

 

Zapraszamy do włączenia się w działania samorządu. Czekamy na Państwa pomysły w ramach lekarskiego budżetu partycypacyjnego, zachęcamy do udziału w wydarzeniach, spotkaniach i szkoleniach oraz – co szczególnie ważne w kontekście wspomnianej rocznicy – przypominamy o wyborach delegatów. Rozpoczyna się II tura. To Państwo decydują, jaka będzie IX kadencja, jak będą Państwo reprezentowani, jak i czy będzie brzmiał głos środowiska lekarskiego. Sens głosowania jest przecież taki, jak w każdych wyborach.

 

Grudzień to czas podsumowań, więc podsumowujemy to, co robiła nasza izba, ale w dużym skrócie, ograniczeni objętością pisma. W „Pulsie” poruszamy również tematy aktualne i wzbudzające wiele emocji, dlatego pojawiły się na naszych łamach wątki związane m.in. z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym przerywania ciąży oraz z pomocą medyczną migrantom na granicy polsko-białoruskiej. Jak zawsze są omówienia przepisów prawa, cytaty z wypowiedzi przedstawicieli naszej izby w mediach, komentarze felietonistów i relacje z ostatnich wydarzeń.

 

Ten numer jest numerem grudniowo-styczniowym. Kolejny „Puls” otrzymają Państwo w lutym. Tymczasem przesyłamy serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne! <

#IzbaDlaLekarzy

#PulsDlaLekarzy

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum