10 grudnia 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu (grudzień 2021)

Niniejszym zestawieniem zamykamy całoroczny jubileuszowy cykl. Pierwszy punkt to zachęta do zgłaszania jeszcze większej liczby oddolnych inicjatyw i potrzeb. W nowe stulecie samorządu nasza izba wchodzi z niezmienną otwartością. Ponadto przybliżamy funkcjonujące przy radzie i izbie gremia odpowiadające za wspieranie lekarzy w poszczególnych aspektach życia zawodowego i prywatnego. W ostatnie dni mijającego stulecia wpisały się różne wydarzenia sportowe i kulturalne oraz pojawiły się nowe pomysły. Dbamy o wizerunek lekarzy, dlatego kropkę nad „i” naszego cyklu stanowi film „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem”.

1. Zapraszamy wszystkich członków OIL w Warszawie do zgłaszania projektów w ramach Lekarskiego Budżetu Partycypacyjnego. Wprowadzamy taką możliwość, by lepiej reagować na oczekiwania środowiska. Projekty można zgłaszać do końca stycznia, następnie po weryfikacji przez komisję lekarze z naszej izby będą głosować na przedstawione propozycje. Ważne, by projekt posiadał walor przydatności dla środowiska lekarskiego.

2. Przy Okręgowej Radzie Lekarskiej powstał Zespół ds. Studiów Strategicznych. 1 grudnia zorganizował międzynarodową konferencję „Challenges of digital healthcare in Europe”. W jej trakcie lekarze dyskutowali m.in. o zarządzaniu e-zdrowiem, implementacji rozwiązań cyfrowych na poziomie ogólnokrajowym, korzyściach z cyfrowej wymiany informacji w ochronie zdrowia, procedurach dopuszczających do użytku technologie cyfrowe w medycynie, o bezpieczeństwie leczenia w erze cyfrowej, przeszkodach we wdrażaniu narzędzi cyfrowych w kardiologii.

3. Wśród funkcjonujących przy OIL gremiów mamy Komisję ds. Nauki. W jej składzie są osobistości naukowe świata medycznego. Do głównych zadań komisji należy opiniowanie aktów prawnych, np. zabieranie głosu w sprawach dotyczących kształtu szkolenia specjalizacyjnego, programów specjalizacji, organizacji i wykonywania badań klinicznych oraz szeroko pojętego rozwoju naukowego członków izby. Komisja zajmuje się problematyką podniesienia leczenia w Polsce do światowego poziomu. Dzięki staraniom jej członków m.in. dokonano zmian w prawie regulujących kwestię zaproszeń lekarzy z zagranicy na konsylia lekarskie w naszym kraju. Członkowie komisji jako niezależni obserwatorzy uczestniczyli w mediacjach między pracownikami a osobami zarządzającymi placówkami w sytuacjach konfliktowych, dotyczących szkolenia specjalizacyjnego i wypełniania programu specjalizacji.

4. Lekarze rozliczający się regularnie z punktów edukacyjnych biorą udział w losowaniu nagród. Celem tej inicjatywy ORL w Warszawie jest docenienie medyków, którzy rzetelnie spełniają obowiązek doskonalenia zawodowego. W losowaniu biorą udział ci, którzy do 30 grudnia złożą w ODZLiLD dokumenty w celu weryfikacji oraz obliczenia punktów edukacyjnych i uzyskają minimum 200 pkt w jednym zakończonym okresie rozliczeniowym. Losowanie odbywa się w I kwartale roku następnego. Przewidziano pięć nagród rocznie. Wylosowane osoby otrzymują nagrodę w wysokości 3 tys. zł brutto i korzystają z refundacji kosztów odbytych szkoleń w okresie 18 miesięcy od dnia losowania.

5. W ramach Funduszu Samopomocy OIL członkom naszej izby przysługuje świadczenie z tytułu urodzenia lub adopcji dziecka, tzw. becikowe. W 2021 r. skorzystało z niego ponad 600 osób. Od stycznia do grudnia tego roku izba wypłaciła im 613 tys. zł.

6. Z myślą o bezpieczeństwie lekarzy należących do naszej izby organizujemy kurs samoobrony. Prowadzący zajęcia Borys Czyhin (były funkcjonariusz służb specjalnych, instruktor bojowych systemów walki wręcz, specjalista ds. bezpieczeństwa) zaprezentuje sposoby obrony przed agresywnym pacjentem, np. podczas napaści w gabinecie lekarskim. Cykl ośmiu treningów zaczynamy 12 stycznia.

7. Komisja ds. Sportu ORL zorganizowała VII Mazowiecki Turniej Tenisa Stołowego. 5 grudnia zawodnicy startujący w trzech kategoriach wiekowych (do 45 lat, 45–60 lat, powyżej 60 lat) oraz w zawodach open rywalizowali w grze pojedynczej i deblu w Studium Wychowania Fizycznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

8. Nasz chór Medicantus 20 listopada zorganizował „Spotkanie z pieśnią i tańcem narodowym”. W programie był m.in. koncert chóru z udziałem publiczności i nauka tańców narodowych prowadzona przez instruktorów z Zespołu Pieśni i Tańca SGH.

9. Fundacja Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Pro Seniore od ponad 20 lat działa na rzecz lekarzy w podeszłym wieku. Dofinansowuje turnusy rehabilitacyjne, podejmuje inicjatywy na rzecz wspierania zaradności, pobudzenia i rozwijania zainteresowań osób starszych. Seniorom, którzy nie otrzymują zinstytucjonalizowanego wsparcia i całodobowej opieki, stara się pomóc w ramach zadań statutowych m.in. przez zakup sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Fundacja organizuje także spotkania towarzyskie dla swoich podopiecznych. Środki finansowe na działalność statutową pozyskuje z przekazywanego 1 proc. od podatku.

10. „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” z Tomaszem Kotem w roli głównej to duży medialny projekt. Reżyser „Bogów” Łukasz Palkowski w trzyminutowym dziele ukazuje zawodową – ludzką – perspektywę lekarzy na dyżurze w szpitalu. W medyków wcielają się ci sami aktorzy, którzy wystąpili w głośnym, wielokrotnie nagradzanym obrazie Palkowskiego z 2014 r. Nasz film zaprezentowaliśmy podczas konferencji prasowej.

Oprac. Renata Jeziółkowska i Adrian Boguski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum