13 grudnia 2021

Międzynarodowa konferencja online „Challenges of digital healthcare in Europe”

Z inicjatywy Zespołu ds. Studiów Strategicznych ORL w Warszawie 1 grudnia odbyła się międzynarodowa konferencja online poświęcona wyzwaniom cyfryzacji ochrony zdrowia w Europie. Spotkanie przeznaczone było nie tylko dla lekarzy. Do udziału zaproszeni zostali również inni przedstawiciele branży medycznej.

Konferencję poprowadziła Maria Libura – ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia, a głos zabierali: doktor nauk technicznych Mariusz Dzieciątko – specjalista w dziedzinie technologii informacyjnych; Artur Olesch – dziennikarz interesujący się tematyką innowacji w ochronie zdrowia i zdrowiem cyfrowym; Jan Zygmuntowski – ekonomista zajmujący się tematyką cyfrowej gospodarki i zrównoważonego rozwoju; Stanisław Iwańczak – pełnomocnik dyrektora ds. bezpieczeństwa pacjentów w Katowickim Centrum Onkologii; Katarzyna Gajewska, która wykłada epidemiologię i zdrowie publiczne w University of Medicine and Health Sciences w Dublinie oraz pracuje naukowo w School of Public Health w University College Cork, oraz Maciej Malenda – przedsiębiorca, ekspert w zakresie e-zdrowia.
Uczestnicy konferencji prowadzonej w językach polskim i angielskim rozmawiali m.in. o zarządzaniu e-zdrowiem i implementacji rozwiązań cyfrowych na poziomie ogólnokrajowym. Kolejnym istotnym tematem poruszonym w dyskusji były korzyści cyfrowej wymiany informacji w ochronie zdrowia, a także druga strona tego zjawiska – bezpieczeństwo procesu leczenia w erze digitalizacji. Podobny kontekst miał punkt programu konferencji, w którym poruszono tematy procedur dopuszczenia do użytku technologii cyfrowych w medycynie oraz pułapek na drodze wdrażania narzędzi cyfrowych w kardiologii. Omówiono również metody wsparcia innowacyjnych rozwiązań w zakresie e-zdrowia i działalność cyfrowych zespołów medycznych.

Maria Libura zwróciła uwagę, że podczas konferencji zapoznać się można było ze spojrzeniem na cyfryzację zarówno praktyków medycyny, jak i osób, które zajmują się projektowaniem innowacyjnych rozwiązań dla ochrony zdrowia, a także perspektywą systemową cyfryzacji i e-zdrowia na poziomie ogólnopaństwowym. – Ta dyskusja z pewnością zainspiruje Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie do podejmowania kolejnych przedsięwzięć – stwierdziła. <
mn

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum