28 stycznia 2022

Same fakty o obowiązku szczepień przeciwko COVID-19

Szczepienia medyków w Polsce przeciwko koronawirusowi będą obowiązkowe od 1 marca 2022 r. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie mówi także o obligatoryjnym szczepieniu innych osób pracujących w podmiotach leczniczych, o studentach kierunków medycznych oraz osobach zatrudnionych w aptekach.

MICHAŁ NIEPYTALSKI

Osoby związane z ochroną zdrowia to relatywnie niewielka część społeczeństwa. Statystyki wskazują, że przedstawiciele zawodów medycznych są zaszczepieni w zdecydowanej większości. Dane Ministerstwa Zdrowia (więcej na str. 12) dowodzą, że np. w pełni zaszczepionych jest 92 proc. lekarzy ogólnych i 88 proc. dentystów. Uśredniony odsetek zaszczepionych medyków wynosi ponad 80 proc., dla ogółu społeczeństwa – mniej więcej 57 proc. W przestrzeni publicznej pojawiają się więc głosy o konieczności rozszerzenia obowiązku szczepień na inne grupy zawodowe, a nawet na wszystkich rodaków. Projekt ustawy w tej sprawie czeka na rozpatrzenie w Sejmie. Został zgłoszony przez posłów Lewicy. Zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla dorosłych obywateli pod karą grzywny.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są lub będą wkrótce obowiązkowe w niektórych krajach świata. Już w czasie ubiegłorocznych wakacji obowiązek taki dla ogółu społeczeństwa wprowadzono w Turkmenistanie i Tadżykistanie. Analiza danych, zamieszczonych na stronie Ourworldindata.org, dotyczących drugiego z wymienionych krajów wskazuje na wzrost liczby w pełni zaszczepionych po ogłoszeniu nowych epidemicznych regulacji. Jeszcze na początku lipca odsetek osób, które poddały się w Tadżykistanie szczepieniu przeciwko COVID-19 wynosił 3,11 proc. (przynajmniej jedna dawka). Obowiązek szczepień obwieszczono 3 lipca, pod koniec miesiąca zaszczepionych przynajmniej jedną dawką było 7,7 proc., a na koniec sierpnia 21 proc. Obecnie wskaźnik sięga 40 proc. tadżyckiego społeczeństwa.

Pod koniec ubiegłego roku obowiązek szczepień dla ogółu ludności ogłosiły Austria (68 proc. w pełni zaszczepionych w momencie ogłoszenia planów wprowadzenia obowiązku) i Ekwador (77 proc.). Austria zdecydowała się ponadto na wprowadzenie kar dla niezaszczepionych w wysokości do 3,6 tys. euro. Będą egzekwowane dopiero od połowy marca, maksymalnie raz na trzy miesiące. Ekwador nie zdecydował się na kary indywidualne. Władze tego południowoamerykańskiego kraju postanowiły, że obok obowiązku szczepień nałożyć trzeba obowiązek weryfikacji certyfikatów covidowych klientów przez usługodawców, np. kina, muzea. To oni mają płacić kary, jeśli się okaże, że zezwolili na wstęp osobom niezaszczepionym.

Grecja zdecydowała się na wprowadzenie obowiązku szczepień dla obywateli po 60. roku życia. Osoby niestosujące się do przepisów muszą liczyć się z karą 100 euro, którą władze mogą wymierzać raz w miesiącu.

Innymi krajami, które postawiły na powszechny obowiązek szczepień przeciwko COVID-19, są Indonezja i Mikronezja. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu w Berlinie wynika, że także Niemcy bardzo poważnie rozważają zastosowanie tego rozwiązania. Na razie zdecydowały się, podobnie jak Polska, na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników medycznych. Obowiązek szczepień dla przedstawicieli określonych zawodów to, nawiasem mówiąc, rozwiązanie stosowane w wielu krajach, np. we Włoszech, we Francji, na Węgrzech, a nawet w USA.

Oprócz obligatoryjnych szczepień pod groźbą kary finansowej wiele krajów na świecie wprowadziło utrudnienia dla osób niezaszczepionych w postaci ograniczeń w dostępie do niektórych usług, z wyłączeniem niezbędnych do życia, takich jak usługi medyczne czy korzystanie ze sklepów spożywczych itp.

Warto dodać, że polski prawodawca zawarł w przepisach obowiązek szczepień dla wymienionych na początku niniejszego artykułu grup osób związanych z ochroną zdrowia, ale nie przewidział żadnej sankcji za niezastosowanie się do nich. Oznacza to, że do pracodawcy będzie należała decyzja, jakie konsekwencje poniesie niezaszczepiony pracownik wykonujący zawód medyczny.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum