4 października 2022

Interwencje RPL: Brakuje szczepionek

W szpitalach brakuje leku na małpią ospę, nie ma szczepionek dla medyków – w tych sprawach interweniowała ostatnio w ministerstwie zdrowia rzecznik praw lekarza OIL w Warszawie Monika Potocka.

tekst Michał Niepytalski

Jedyny zatwierdzony na terenie Unii Europejskiej preparat, pozwalający na skuteczne leczenie ostrego przebiegu małpiej ospy, nie jest dostępny w Polsce. Brak też odpowiedniej ochrony dla personelu opiekującego się zakażonymi pacjentami, bo nie zapewniono mu szczepionek. Rzecznik praw lekarza OIL w Warszawie stanowczo interweniuje w Ministerstwie Zdrowia.

Apelujemy do władz państwa, by podjęły działania w celu sprowadzenia do Polski leku zawierającego tekowirymat. Placówki ochrony zdrowia nie mają możliwości dokonania zakupu we własnym zakresie. Konieczne jest porozumienie na szczeblu rządu – wyjaśnia RPL OIL w Warszawie Monika Potocka. O zainteresowanie się sprawą poprosiła również rzecznika praw pacjenta.

Interwencja jest efektem sygnałów, które do Biura RPL wpłynęły z jednego ze szpitali, a dotyczyły pogarszającego się stanu zdrowia grupy pacjentów z ostrym przebiegiem małpiej ospy. Z informacji przekazanych rzecznikowi wynika, że są oni narażeni na trwały uszczerbek zdrowia, np. utratę wzroku, właśnie z powodu nieefektywnego leczenia małpiej ospy. Ta egzotyczna odmiana ospy w większości przypadków ma łagodny przebieg, ale gdy okaże się ostry, konieczne jest leczenie celowane rzadkim lekiem wprowadzonym do użycia kilka lat temu. Leków zawierających tekowirymat nie ma jednak na polskim rynku.

„Nadto rzecznik praw lekarza wzywa do natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do sprowadzenia na rynek krajowy szczepionki przeciwko wirusowi ospy małpiej w celu rozpoczęcia w pierwszej kolejności szczepień lekarzy, którzy przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych są najbardziej narażeni na zakażenie wirusem” – czytamy w piśmie skierowanym przez RPL do Ministerstwa Zdrowia.

Należy dodać, że podczas konferencji prasowej 8 lipca minister zdrowia Adam Niedzielski informował o zamówieniu przez Polskę 1 tys. szczepionek skutecznie chroniących przed małpią ospą, które miały zabezpieczać pracowników ochrony zdrowia. Nie wiadomo jednak, czy zamówienie zostało już zrealizowane. Z informacji, jakie wpływają do RPL, nie wynika, by program szczepień zagrożonych medyków był wdrażany.

Kwestie leku zawierającego tekowirymat poruszały polskie media już w czerwcu i od tego czasu nie ma sygnałów świadczących, że coś się zmieniło. Nie pomogły wnioski zakaźników o sprowadzenie go w ramach tzw. importu docelowego. „Polska powinna już dawno zapewnić rezerwy tekowirymatu, jak zrobiła to m.in. Szwajcaria. Teraz lek może być nieosiągalny, zwłaszcza że – zgodnie z informacjami lekarzy i farmaceutów – hurtownie w Niemczech, Holandii i Danii, gdzie można dostać tekowirymat, dostały zakaz eksportowania go” – podawał w czerwcu TVN 24, powołując się na prof. Tomasza J. Wąsika, kierownika Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum