28 października 2022

Kto pierwszy rzuci kamień

Wobec zaniepokojenia, jakie wzbudza w środowisku lekarskim pozbawiony obiektywizmu sposób prezentowania przez media w Polsce sporów m.in. na linii pacjent – lekarz, OIL w Warszawie z inicjatywy rzecznik praw lekarza Moniki Potockiej wystąpiła z apelem do przedstawicieli czwartej władzy o zachowanie etosu pracy, etyki i warsztatu dziennikarskiego.

tekst Kamila Hoszcz-Komar

Lekarz oskarżany o popełnienie błędu w sztuce to woda na młyn dla środków masowego przekazu. I choć sam materiał z pozoru powinien być wyważony, wystarczy spojrzeć na wywoływane przez niego komentarze, choćby pod pierwszym z brzegu artykułem dotyczącym śmierci pacjentki, w tym przypadku z Jarocina:

„To nie szpital, to umieralnia! Strach tam trafić… Lekarze zamiast leczyć i się interesować pacjentem, pierdzą w stołki i jacy to oni wielce zmęczeni dyżurni. Żal pl i tyle na temat!!!”.

„Powinien mieć zakaz wykonywania dożywotnio swojego zawodu. Tak ciężko było zrobić, zlecić podstawowe badania. To się w głowie nie mieści!!!”.

„Musi ponieść odpowiednią karę, życia kobiecie nie wróci, ale nie może czuć się bezkarny!!!”.

Temat nośny, głośny. Jednak wykorzystywanie emocji w celu zwiększenia zainteresowania odbiorców tytułem prasowym czy oglądalności stacji jest moralnie dwuznaczne i niezgodne z zasadami etyki dziennikarskiej. W apelu OIL czytamy: „Zgodnie z zasadami etyki dziennikarskiej, sformułowanymi w takich dokumentach jak Kodeks Etyki Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, dziennikarz powinien »informować opinię publiczną w sposób zrównoważony i dokładny, tak by odbiorca mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek«. Powinien również »prezentować fakty we właściwym kontekście i opierać się na wiarygodnych i możliwie wielostronnych źródłach«”.

Obecnie przyjmowana przez media narracja stawia lekarzy w roli winnych, przedstawiają one bowiem jedynie relacje pacjentów i ich pełnomocników oraz bliskich. Bazowanie na silnych emocjach i prostych schematach oraz prezentowanie daleko posuniętych opinii w miejsce rzetelnej informacji prowadzi do przekłamywania obrazu oraz manipulowania opinią publiczną. Efektem jest narażenie lekarza na hejt i zniewagę ze strony społeczeństwa. To także przyzwalanie na wydawanie wyroku bez prawa do obrony.

Zachowanie obiektywizmu wynikającego z zasad etyki dziennikarskiej w dużym stopniu wpłynie na wykluczenie z dyskusji publicznej negatywnych i obraźliwych określeń, takich jak: „biała mafia”, „mordercy w białych rękawiczkach”, „konowały” etc. Publikując swój apel, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie liczy na zrozumienie i współpracę przedstawicieli mediów internetowych, prasy i telewizji w trosce o poszanowanie i godność zawodu lekarza w dobrze pojętym interesie społecznym.

Za niedopuszczalny uważamy brak w dyskusji medialnej dotyczącej sporów głosu przedstawicieli środowiska lekarskiego. Cytowanie naszych wypowiedzi uważamy za element konieczny i gwaranta bezstronności, jaką powinni wykazać się dziennikarze. Brak obiektywizmu mediów w ww. zakresie jest wysoce szkodliwy nie tylko dla tego konkretnego lekarza, ale także dla całego środowiska, prowadząc do pogłębienia ostracyzmu społecznego, z jakim coraz częściej mierzą się lekarze – uważa Monika Potocka, rzecznik praw lekarza.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum