12 grudnia 2022

„Empatia a umieranie i śmierć”

O postępowaniu terapeutycznym z pacjentem w schyłkowym momencie jego życia i opiece nad nim, o potrzebie empatii i emocjach, które towarzyszą choremu, jego rodzinie i lekarzowi, oraz dobrych praktykach w relacji lekarz – pacjent – rodzina rozmawiali uczestnicy II konferencji poświęconej umieraniu i śmierci. Spotkanie zorganizowała 29 października Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie we współpracy z Instytutem Dobrej Śmierci.

tekst Adrian Boguski

Gospodarzami konferencji szkoleniowej byli dr Agata Malenda, specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii, z pasji lekarka hospicjum domowego, członkini Instytutu Dobrej Śmierci, oraz dr Tomasz Imiela, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Pierwszą prelekcję, o opiece w końcu życia, dbaniu o jakość życia psychicznego, potrzebie rozmowy i aktywności oraz o tym, jak powinny przebiegać takie rozmowy, w jaki sposób przekazywać pacjentowi niepomyślne informacje i jak radzić sobie z różnymi reakcjami, wygłosiła również Agata Malenda. Filip Tarachowicz, prezes Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza, którą założył po odejściu syna na nowotwór mózgu, odwołując się do doświadczenia swojej rodziny, omówił kwestie dotyczące komunikacji lekarza z bliskimi umierającego pacjenta. Na temat strat w okresie okołoporodowym mówiła Katarzyna Skorupska, psycholożka, psychoterapeutka, wykładowczyni.

Drugi panel rozpoczęła prelekcja Michała Błocha, lekarza hospicjum dla dzieci i zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dzieci, który przybliżył uczestnikom konferencji perspektywę lekarza pracującego na co dzień w hospicjum dziecięcym. O potrzebie empatii w codziennej pracy lekarza hospicjum dziecięcego oraz jego kontakcie z rodzicami mówiła zaś Eugenia Szuszkiewicz. Na temat relacji lekarza z pacjentami hospicjów dla dzieci oraz alternatywnych sposobów wyrażania emocji przez najmłodszych wypowiedziała się Aleksandra Kurowska-Susdorf, edukatorka i badaczka w zakresie tanatologii.

Trzecią turę wykładów otworzyła Anja Franczak, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Mówiła o istocie przeżywania czasu między śmiercią a pogrzebem bliskiej osoby w kontekście przebiegu żałoby. Lekarka anestezjolożka Anna Łotowska-Ćwiklewska zaprezentowała metody zwalczania bólu w medycynie paliatywnej. Prof. Zbigniew Żylicz, specjalista chorób wewnętrznych, onkologii oraz medycyny paliatywnej, w swoim wykładzie wyjaśnił pojęcia i sposoby postępowania w kwestii żywienia pacjenta paliatywnego.

Ostatni panel rozpoczął się prelekcją Magdaleny Flagi-Łuczkiewicz, psychiatry, psychoterapeutki, prowadzącej grupy Balina, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie, która przedstawiła sposoby radzenia sobie z emocjami po śmierci pacjenta. Tomasz Imiela przybliżył słuchaczom definicję testamentu życia, podał przykłady zastosowania tej instytucji na Zachodzie oraz w Polsce. Ostatnią prelekcję wygłosiła Agnieszka Wernik, radca w Departamencie Prawnym Biura Rzecznika Praw Pacjenta, która omówiła przykłady zastosowania praw pacjenta w schyłkowym okresie jego życia oraz zaprezentowała prace powołanego przez rzecznika praw pacjenta zespołu ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia.

– Mój znajomy, który chorował na nowotwór w końcowym stadium, wiedząc, że jestem lekarzem, chciał potwierdzenia ode mnie, że przeżyje. Wiedziałam, że to nie będzie możliwe, ale w sytuacjach, kiedy dochodziło do rozmowy o tym, milczałam, nie potrafiłam sformułować swoich wypowiedzi w obliczu jego doświadczenia. Jestem tu m.in. po to, by wiedzieć, jak rozmawiać z chorym, kiedy wyniki badań i wiedza medyczna wskazują, że umiera – podzieliła się swoim spostrzeżeniem jedna z uczestniczek spotkania.

Konferencja została objęta patronatem przez fundacje: Rak’n’roll, Gajusz, „Nagle sami”, oraz przez Hospicjum Onkologiczne, Stowarzyszenie Unicorn i kwartalnik „Więź”.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum