27 stycznia 2023

Problemy interny na Mazowszu

Z inicjatywy mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych dr. n. med. Marka Stopińskiego po raz kolejny odbyło się spotkanie pod hasłem „Problemy interny na Mazowszu”. Grupa kilkudziesięciu specjalistów dyskutowała o problemach, które wprawdzie Mazowsza i interny dotyczą, ale mają charakter znacznie szerszy, ogólnopolski.

W spotkaniu w podwarszawskich Radziejowicach uczestniczyli goście także spoza naszego regionu oraz osoby decydujące o ponadregionalnych sprawach związanych z systemem ochrony zdrowia, m.in.: konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jacek Różański, prezes NFZ Filip Nowak i dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia Michał Dzięgielewski. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli władz naszej izby, obecny był prezes ORL Piotr Pawliszak i wiceprezes Tomasz Imiela. Konferencja miała charakter dyskusyjny, a poziom emocji sporów mógłby zaskoczyć niejednego obserwatora. W opinii postronnego świadka, jakim jest dziennikarz „Pulsu”, to zaskoczenie pozytywne na tle licznych „ugrzecznionych” dyskusji, bo wywołuje wrażenie, że poruszane tematy leżą na sercu uczestnikom. Wypowiadali się m.in.: dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych WUM prof. Magdalena Durlik i prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich prof. Jan Duława.

autor: MICHAŁ NIEPYTALSKI

Wśród omawianych kwestii były zagadnienia związane z modelowaniem finansowania oddziałów internistycznych, odciążeniem ich przez podniesienie poziomu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, np. w ramach opieki koordynowanej, realizowanej w POZ, lub szkolenie kadry medycznej. Jeden wątek przewijał się w niemal każdej wypowiedzi – sprawa pacjentów oddziałów internistycznych, którzy mogliby znaleźć opiekę gdzie indziej. Pacjentów paliatywnych, których powinny przejąć hospicja, i tych, którzy trafiają do szpitala w związku z upojeniem alkoholowym. Wreszcie pacjentów w wieku podeszłym, wymagających opieki wielospecjalistycznej, którzy nie mogą liczyć na miejsce w zakładzie opiekuńczym, a których w skrajnych przypadkach rodzina „porzuca” w szpitalu. Ten problem poruszany jest przez naszą izbę podczas akcji społecznej #WspólneŚwięta, a podczas spotkania mówił o nim organizator konferencji dr Marek Stopiński: – Przedświąteczne hospitalizacje to element szerszego problemu. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2021 ponad połowę pacjentów oddziałów internistycznych stanowiły osoby mające ponad 70 lat. Jeśli zawęzić statystykę tylko do pacjentów starszych niż 80-letni, okaże się, że stanowili prawie jedną trzecią osób leczonych na internie. Dlatego uważam, że potrzebne jest opracowanie programu opieki hospicyjnej, geriatrycznej i długoterminowej.

Dr Stopiński zwrócił też uwagę, że dodatkowe obłożenie interny uniemożliwia przyjmowanie przez oddziały pacjentów planowych, co w znacznym stopniu pogarsza perspektywy zdrowia publicznego.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum