27 listopada 2023

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

Problem kosmetyczki samozwańczo przypisującej sobie prawo do wykonywania procedur medycznych został poruszony ostatnio na forum. Podjęte zostały już pewne kroki i z pewnością zostaną podjęte kolejne. Zachęcam do zapoznania się z analizą sytuacji opracowaną przez infodent24, która rzuca światło na złożoność sytuacji.

— Więcej w infodent24.pl: Po bonding do kosmetyczki? Bulwersujących sytuacji będzie przybywać

Rada Europejskich Dentystów (CED) zajęła stanowisko w sprawie różnic w kompetencjach lekarzy-dentystów i specjalistów lekarzy-dentystów. Według CED róznicy w kompetencjach nie ma żadnych, kłócić się to może z głosami dochodzącymi z kraju na temat zarezerwowania pewnych procedur dla lekarzy specjalistów o czym wspominaliśmy jakiś czas temu. CED podkreśla jednak, że lekarzowi dentyście nie można zabronić wykonywać procedur, które wykonuje lekarz dentysta specjalista.

— Więcej w infodent24.pl: Co może dentysta, a co dentysta specjalista. Jest stanowisko

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zaproponowała włączenie do świadczeń refundowanych 5 nowych procedur jak między innymi leczenie kanałowe zębów trzonowych. Pomysł jest dobry, ale Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku zwraca uwagę, że jeśli za pomysłem nie dojdzie również do zwiększenia finansowania to dodatkowe świadczenia spowodują wydłużenie kolejek i ograniczenie dostępności do świadczeń. Szacunkowy koszt wprowadzenia programu to 900mln zł.

— Więcej w dentonet.pl: Nowe świadczenia stomatologiczne na NFZ? Tak, ale wraz ze wzrostem budżetu

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zaprasza na 10. Zjazd Lekarzy Dentystów. Wydarzenie odbędzie się 8-10 grudnia tego roku. Na uwagę zasługuje szkolenie z ratownictwa medycznego dla stomatologów ale też sesja endodontyczna prowadzone przez Bartłomieja Karasia I Witolda Popowicza. Zapraszamy!

— Więcej w infodent24.pl: 10. Zjazd Lekarzy Dentystów rusza 8 grudnia. Patronat OIL w Warszawie

Przegląd prasy przygotował lek. Marcin Gawęda

Wszystkie kategorie