22 maja 2024

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

Warunkowy tryb przyznawania PWZ przedłużony

Warunkowy tryb przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, który miał obowiązywać do 15 czerwca br., przedłużony został do 15 października. Zdanie Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego, egzaminu z języka polskiego, Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz odbycie lub uznanie stażu podyplomowego uprawnia cudzoziemców do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu, o czym przypomina wiceminister zdrowia Marek Kos.

— Więcej w dentonet.pl: Warunkowy tryb przyznawania PWZ zostanie przedłużony

Rzecznik Praw Pacjenta w sprawie przesyłania pocztą dokumentacji medycznej

15 maja br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok dotyczący przesyłania pocztą dokumentacji medycznej na żądanie pacjenta. Rzecznik Praw Pacjenta powołał się na prawo pacjenta do dokumentacji medycznej i wynikający z niego obowiązek podmiotu medycznego, aby umożliwić pacjentowi uzyskanie dokumentacji w sposób możliwy do zrealizowania dla pacjenta. Obowiązek wysłania dokumentacji pocztą może wiązać się z obciążeniem przez placówkę medyczną pacjenta kosztami wysyłki.

— Więcej w dentonet.pl: Placówka medyczna ma obowiązek wysłać pacjentowi jego dokumentację

Certyfikowanie w zakresie implantologii stomatologicznej

Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne otrzymało uprawnienia, by przyznawać certyfikaty umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów. Pierwszy egzamin umożliwiający zdobycie certyfikatu umiejętności zawodowej w zakresie implantologii planowany jest na styczeń 2025 roku. Opłata egzaminacyjna wyniesie 18 450 złotych brutto.

— Więcej w infodent24.pl: Implantologia stomatologiczna. Certyfikat umiejętności za 18 450 zł

Urlop regeneracyjny dla lekarza – sondaż ŚIL

Śląska Izba Lekarska przeprowadza sondaż dotyczący płatnego urlopu regeneracyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Urlop regeneracyjny stanowiłby odpowiedź na wysokie ryzyko wypalenia zawodowego lekarzy. Rozwiązanie to obowiązuje aktualnie w niektórych państwach Unii Europejskiej.

— Więcej w infodent24.pl: Urlop regeneracyjny dla lekarza i lekarza dentysty. Sondaż ŚIL

DODATKOWO

Wywiad z Dariuszem Paluszkiem, prezesem ORL w Warszawie, przeprowadzonym przez MondayNews.

Najnowsze badanie opinii publicznej, wykonane przez UCE RESEARCH i IMPLANT MEDICAL, wskazuje, że 30,3% respondentów raz na pół roku korzysta z wizyt kontrolnych u stomatologa w celu weryfikacji stanu uzębienia. 26,7% robi to raz w roku, 14,3% – co dwa lata lub rzadziej, a 11,3% – raz na kwartał. Z kolei 9,3% ankietowanych udaje się na kontrolę dopiero, gdy czuje uporczywy ból w jamie ustnej. 4,2% badanych nie korzysta w ogóle z takiej usługi, a 3,9% nie pamięta, czy to robi. Dr n. med. Dariusz Paluszek, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Komisji Stomatologicznej, uważa, że sytuacja, w której prawie 60% pacjentów poddaje się leczeniu co najmniej raz do roku, to bardzo dobry wynik. To odzwierciedla wewnętrzne przekonanie pacjentów o tym, że właśnie tak należy dbać o zęby.

– Oczywiście każdy pacjent powinien pojawić się w gabinecie stomatologicznym co najmniej raz do roku, ale proszę pamiętać o tym, że nie jesteśmy obligowani w żaden sposób przez ubezpieczycieli do regularnych przeglądów. Inaczej to wygląda w krajach, w których spopularyzowały się prywatne ubezpieczenia. Warunkiem korzystania ze świadczeń jest przedłożenie ubezpieczycielowi zaświadczenia o wizycie. W Polsce niezłe wyniki dotyczące wizyt zawdzięczamy edukacji oraz modzie na zdrowy uśmiech. Istotna jest tu presja środowiska, które uznaje ładne zęby za atrybut, bez którego trudno jest pracować na eksponowanym stanowisku czy w ogóle między ludźmi – wyjaśnia dr n. med. Paluszek.

W poruszanej kwestii znaczenie mają też pieniądze. Częstotliwość wizyt stomatologicznych pozostaje w ścisłym związku z dochodami. Osoby uzyskujące poniżej 1000 zł najczęściej twierdzą, że chodzą na nie raz w roku – 33,3%. Podobnie jest w przypadku ankietowanych zarabiających 1000-2999 zł netto miesięcznie – 30,3%. Inaczej sytuacja wygląda w pozostałych grupach. Osoby z dochodem 3000-4999 zł przeważnie kontrolują zęby raz na pół roku – 30,3%. Tak również twierdzą Polacy uzyskujący 5000-6999 zł, 7000-8999 zł, ponad 9000 zł oraz ci, którzy wolą nie mówić o swoim dochodzie. Osoby zarabiające niewiele chcą zaoszczędzić na leczeniu, ale dr Dariusz Paluszek zauważa, że może to być dość pozorna oszczędność.

– Wypełnienie można założyć za 200-300 zł, a jeśli ząb nieleczony wymaga skomplikowanego leczenia endodontycznego lub implantologicznego, koszt może dojść nawet do kilku tysięcy złotych.  Osoby, które tego doświadczyły, przyznają, że wolą chodzić do dentysty raz na rok niż później jednorazowo wydać dużo pieniędzy – podkreśla członek Prezydium NRL.

Przegląd prasy przygotował lek. Anna Prawdzik

Tagi: