Nie masz konta? Zarejestruj się
Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.
Ustalenia Prokuratury Regionalnej w Szczecinie wskazują, że co najmniej od lutego 2023 r. na terenie całego kraju mogło dochodzić do przejmowania danych placówek medycznych. Pozyskane dane miały służyć wystawianiu e-recept, między innymi na leki opioidowe. Prokuratura apeluje do lekarzy i lekarzy dentystów o weryfikację danych w systemach informatycznych, w tym certyfikatów WSS i TLS, a także panelu „Lekarz” w PUE ZUS. Wykryte nieprawidłowości należy zgłaszać do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
– Więcej w dentonet.pl: Przejęto dane medyków do wystawiania e-recept? Prokuratura apeluje o działania
Rada ds. Rozwoju Stomatologii skierowała wniosek do minister zdrowia o usunięcie przepisów zezwalających na dostęp do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w trybie uproszczonym. Zdaniem Rady niedostatecznie weryfikowane są dyplomy lekarskie zdobyte poza UE, wynikające z nich kwalifikacje zawodowe, a także znajomość języka polskiego.
– Więcej w infodent24.pl: Pora skończyć z uproszczonym trybem dostępu do wykonywania zawodu lekarza
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o zmianę treści oświadczeń wymaganych przy występowaniu o wydanie PWZ. Aktualnie w treści zawarty jest fragment: „oraz że nie toczy się przeciwko mnie postępowanie karne w sprawie o umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe", który zdaniem RPO stoi w sprzeczności z zasadą domniemania niewinności i w sposób nieproporcjonalny ogranicza dostęp do zawodu lekarza i lekarza dentysty. W myśl proponowanych zmian składający oświadczenie informowałby o stawianych mu zarzutach, które w przypadku uzyskania PWZ i i dołączenia do izby lekarskiej, mogłyby zostać ocenione przez sąd lekarski pod kątem spełniania przez lekarza kryteriów zawodu.
– Więcej w infodent24.pl: Problem z procedurą wydawania pwz dla lekarzy. RPO interweniuje
Collegium Medicum UMK planuje utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego, prowadzenie pełnej oferty szkolenia podyplomowego oraz specjalistycznego, czemu służyć ma powstanie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii. Placówka dysponowałoby poradniami stomatologicznymi, w tym poradnią całodobową, które posiadałyby umowę z NFZ-em. Projekt powstaje w ścisłej współpracy z władzami miasta Bydgoszczy.
– Więcej w dentonet.pl: Bydgoszcz: powstanie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii
Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik
Dentystyczny przegląd prasy (11-17.11.2024)
Dentystyczny przegląd prasy (4-10.11.2024)
Dentystyczny przegląd prasy (28.10-03.11.2024)
Dentystyczny przegląd prasy (14-20.10.2024)
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.