27 czerwca 2018

Goniec Medyczny

Już nie trzeba mierzyć recept linijką

Recepta będzie mogła być zrealizowana nawet wówczas, gdy jej rozmiar lub kształt nie odpowiadają wzorowi. Pod warunkiem, że dane na niej są czytelne – przewiduje projekt nowego rozporządzenia w sprawie recept.

Internista to nie geriatra

Obecnie w sieci szpitali nie ma oddziałów geriatrycznych. Zdaniem resortu zdrowia seniorom wystarczy pomoc internistów. – Tak nie jest. Opiekę nad dziećmi powierzamy pediatrom, a nie internistom, a seniorzy potrzebują wsparcia geriatrów – podkreślają członkowie Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Wysokie kary za brak szczepień u dziecka we Francji

Nowe prawo we Francji przewiduje grzywnę do wysokości 30 tys. euro oraz kary do 2 lat pozbawienia wolności za niekompletny wykaz szczepień dziecka. Dzieci, których rodzice uchylali się od obowiązku szczepień, nie będą mogły zostać zapisane do państwowych i prywatnych przedszkoli i żłobków. Podobne prawo z początkiem 2018 r. wprowadzono we Włoszech.

Krztusiec powrócił

Naukowcy alarmują, że nastąpił powrót krztuśca. Jedną z przyczyn wzrostu zachorowań wśród dorosłych jest wygasanie odporności poszczepiennej. Według Państwowego Zakładu Higieny w 2017 r. na krztusiec zachorowały 3034 osoby.

Ilu lekarzy cudzoziemców praktykuje obecnie w Polsce?

Ukraińcy to dziś po Polakach najliczniejsza grupa narodowa wykonująca zawód lekarza w naszym kraju. Jest ich 314, czyli aż 36 proc. wszystkich (1142) cudzoziemców z polskim prawem wykonywania zawodu lekarza.

Państwowe ratownictwo medyczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakładającą upaństwowienie ratownictwa medycznego. Istniejące umowy o wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego mają obowiązywać przez okres, na jaki zostały zawarte, nie dłużej jednak niż do 31 marca 2019 r.

O aborcji w Irlandii

Proponowane przez rząd nowe prawo będzie obejmować możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia od poczęcia bez podania powodu, po konsultacji z lekarzem, prawo do aborcji do 24. tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu.

Brak opieki po zawale

Tylko co czwarty szpital wdrożył Kompleksową Opiekę Pozawałową, chociaż program działa już ponad pół roku. Szacuje się, że skorzystało z niego jedynie 8 tys. chorych, mimo że zawał serca przechodzi rocznie aż 130 tys. Polaków.

Wojsko poszukuje lekarzy

Wojsko Polskie potrzebuje blisko 500 lekarzy, którzy zatroszczą się o zdrowie żołnierzy. Z danych MON wynika, że z 1228 etatów dla lekarzy wojskowych obecnie obsadzonych jest jedynie 735.

Gwałtowny wzrost zachorowań na odrę na Słowacji

Służby sanitarno-epidemiologiczne na Słowacji alarmują, że w kraju doszło do największego od 1998 r. wzrostu zachorowań na odrę.

W Portugalii nie ma zgody na eutanazję

Zgromadzenie Republiki, czyli parlament Portugalii, podczas głosowania nie zgodził się na depenalizację tzw. śmierci wspomaganej. Decyzja większości deputowanych oznacza w praktyce brak zgody na legalizację eutanazji.

Nadzieje śmiertelnie chorych w USA

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o tzw. prawie próby (ang. Right to Try), która pozwoli śmiertelnie chorym pacjentom na eksperymentalne leczenie jeszcze przed zakończeniem wymaganych badań klinicznych.

Placebo zamiast tabletek antykoncepcyjnych

Firma Allergan zdecydowała się na wycofanie w USA partii 170 tys. opakowań doustnych tabletek antykoncepcyjnych Taytulla. Powodem były „zabłąkane” w nich pigułki zawierające placebo.

Zbyt dużo leków trafia do oceanów

Jeśli tendencja się utrzyma, ilość substancji farmaceutycznych przedostających się do sieci wodociągowej może wzrosnąć o dwie trzecie przed 2050 r. – takie słowa padły podczas trwającej w Wiedniu konferencji European Geosciences Union.

7 godzin snu jest najlepsze dla serca

Wstępne wyniki nowego badania przeprowadzonego na Emory University w Atlancie (USA) wskazują, że najkorzystniejszy wskaźnik tzw. wieku serca w stosunku do wieku metrykalnego mają dorośli, którzy przesypiają 7 godzin w ciągu doby.

Fast foody mogą zmniejszać płodność kobiet

Kobiety, które zbyt częste spożywają fast foody i unikają warzyw, mogą mieć większe kłopoty z zajściem w ciążę – sugerują międzynarodowe badania opublikowane przez „Human Reproduction”.

Triklosan podejrzany

Badania wykazały, że triklosan – powszechnie stosowany środek antybakteryjny – ma związek z zapaleniem jelita grubego i rozwojem nowotworów jelita – informuje czasopismo „Science Translational Medicine”.

Przenieść wspomnienie

Czy jeden ślimak może pamiętać i reagować na to, co przydarzyło się drugiemu? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) zdołali przenieść wspomnienie. Wykorzystali do tego kwas rybonukleinowy.

Skutki zanieczyszczenia powietrza

U dzieci i młodych ludzi żyjących w dużych zanieczyszczonych metropoliach wcześnie pojawiają się zmiany typowe dla chorych na alzheimera – wynika
z badania, które publikuje czasopismo „Environmental Research”.

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum