14 listopada 2019

W świecie dźwięków

„Przerwana cisza” to opowieść o marzeniach, odwadze, akceptacji inności, przyjaźni i miłości, a także o potędze współczesnej medycyny. Kanwą wydarzeń przedstawionych na scenie są historie osób niesłyszących, które po operacji wszczepienia implantu słuchowego przechodzą z ciszy do świata dźwięków. Główni bohaterowie, Zosia i Piotr, pojawiają się po raz pierwszy, gdy są jeszcze dziećmi. Widzowie poznają ich losy jako nastolatków i ludzi dorosłych. Obserwują zmagania bohaterów z niepełnosprawnością i dzielą ich życiowe nadzieje związane
z odzyskaniem słuchu.

Musical „Przerwana cisza” z muzyką Krzesimira Dębskiego wyreżyserował Michał Znaniecki, oprawę scenograficzną zapewnił Luigi Scoglio. Ale spektakl nie powstałby, gdyby nie autor libretta, który w 1992 r. zoperował pierwszego w Polsce głuchego pacjenta i przywrócił mu zdolność słyszenia. – Bohaterami są moi pacjenci, często z  tragicznymi przeżyciami, a także artystycznymi pasjami. Identyfikuję się z nimi jako lekarz, gdyż ilustrują jedno z największych osiągnięć współczesnej nauki i medycyny – mówił na przedpremierowej konferencji prof. Henryk Skarżyński. Spiritus movens scenicznego przedsięwzięcia przekonywał również, że nie porzucił zawodu lekarza i nadal zajmuje się medycyną i nauką.

A przecież libretto „Przerwanej ciszy” to nie pierwsze spotkanie profesora ze sceną i sztuką. Wielu jego pacjentów, powróciwszy po operacjach i rehabilitacji do świata dźwięków, odkryło w sobie talenty artystyczne, pasję do grania na instrumencie, do śpiewania. Z myślą o nich Henryk Skarżyński organizuje od pięciu lat Międzynarodowy Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Ślimakowe Rytmy”, w którym biorą udział osoby po operacji wszczepienia implantu. Również w obsadzie musicalu znaleźli się wykonawcy, którzy doświadczyli „przerwania ciszy”.

Twórcy przedstawienia udowadniają, że o zdobyczach medycyny można opowiadać na różne sposoby. Jak na musical przystało, nie brakuje dynamicznych scen zbiorowych, ekspresyjnej choreografii i ciekawych partii wokalnych – solowych i chóralnych. „Przerwana cisza” w oryginalny sposób, korzystając ze środków artystycznego wyrazu, dokumentuje i popularyzuje osiągnięcia polskiej nauki i medycyny w leczeniu całkowitej i częściowej głuchoty, nawiązuje do działalności Światowego Centrum Słuchu, a także uwrażliwia na coraz częściej występujące w społeczeństwie problemy ze słuchem.

To projekt nie tylko artystyczny, ale również społeczny – podkreślała dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Światowa prapremiera musicalu odbyła się 14 września 2019 r. i zbiegła z otwarciem nowej sceny Warszawskiej Opery Kameralnej – Basenu Artystycznego. Najbliższe spektakle „Przerwanej ciszy” 17, 18 i 19 listopada. ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum