4 maja 2020

Wsparcie dla lekarzy

 

Środki ochrony indywidualnej dla lekarzy – informacje i formularz

Do naszej izby trafiły środki ochrony indywidualnej sprowadzone z Chin, kupione przez Fundację Lekarze Lekarzom działającą przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, przeznaczone dla lekarzy i lekarzy dentystów członków OIL w Warszawie. Sprzęt został kupiony w ramach akcji humanitarnej dzięki darczyńcy – fundacji prowadzonej przez Dominikę Kulczyk „Kulczyk Foundation”.

Uwzględniając wolę głównego darczyńcy, specjalny zespół działający na podstawie uchwały Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej dokonał podziału środków między okręgowe izby lekarskie. OIL w Warszawie przydzielono łącznie do dyspozycji: 246 400 masek KN95 (FFP2), 162 000 trójwarstwowych masek chirurgicznych, 16 400 przyłbic, 16 400 gogli, 16 400 kombinezonów ochronnych.

W naszej izbie zrzeszonych jest 29 tys. czynnych zawodowo lekarzy. Dla każdego lekarza, który zgłosi się i wypełni formularz, zostanie przygotowany pakiet środków ochrony (jeden z trzech rodzajów – pakiet A: 8 maseczek FFP2 N95 i 30 maseczek chirurgicznych, pakiet B: 8 maseczek FFP2 N95 i gogle, pakiet C: 8 maseczek FFP2 N95 i przyłbica).Decyzją Prezydium ORL w Warszawie nierozdysponowane środki ochrony (w tym kombinezony oraz sprzęt) przekażemy szpitalom i podmiotom zatrudniającym lekarzy, które zgłosiły do nas zapotrzebowanie.

Po wypełnieniu formularza zamieszczonego na naszej stronie internetowej po pakiet można się zgłosić do siedziby naszej izby, przy ul. Puławskiej 18 (wejście obok bramy, szklane drzwi), do 15 maja 2020 r., w dni robocze, w godz. 8.00–20.00. Każdy członek naszej izby będzie mógł zdecydować, czy odbierze pakiet w siedzibie OIL w Warszawie, czy w jednym z innych 15 miast (szczegóły na str. 3).

UWAGA! Wypełnienie formularza http://izba-lekarska.pl/SOI_formularz/ jest warunkiem odebrania pakietu!

 Konieczne jest pisemne potwierdzenie odbioru pakietu oraz złożenie oświadczenia o stosowaniu otrzymanych środków ochrony indywidualnej zgodnie z przeznaczeniem, a także zobowiązania do niedokonywania odpłatnego zbywania pakietu osobom trzecim.

Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej, można je uzyskać również pod numerem tel.: 784-986-594 bądź  pisząc pod adresem e-mailowym: korona@oilwaw.org.pl.

Szczegóły określa uchwała podjęta podczas posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie (str. 61). 

rj

 

W 16 miastach na Mazowszu lekarze mogą odebrać środki ochrony indywidualnej

Wylądował kolejny samolot z Chin ze środkami ochronnymi kupionymi przez Fundację Lekarze Lekarzom, działającą przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, za środki od darczyńczy – „Kulczyk Fundation”. Nasza izba rozpoczyna dystrybucję sprzętu poza Warszawą – w 15 innych miastach na Mazowszu. By odebrać jeden z trzech rodzajów pakietów, należy zarejestrować się przez zamieszczony na naszej stronie internetowej formularz.

W celu ułatwienia lekarzom odbioru środków ochronnych przyjedziemy z pakietami do 15 miast. Każda osoba, która w formularzu wybierze miejsce odbioru poza siedzibą OIL w Warszawie, otrzyma e-mail z informacją o adresie punktu odbioru oraz dacie i godzinach dostawy. Pakiety będą wydawane po kolei w różnych miastach od 5 do 14 maja. Przewidujemy również możliwość odbioru pakietu przesyłką kurierską za opłatą. O tym rozwiązaniu będziemy szczegółowo informowali po podpisaniu umowy z firmą kurierską. Odbiór w siedzibie naszej izby możliwy jest do 15 maja (w dni robocze).

WSTĘPNY harmonogram odbioru pakietów w poszczególnych miastach:

5 maja (wtorek): Grójec, Grodzisk Mazowiecki, Radom, Przysucha, Zwoleń

6 maja (środa): Mińsk Mazowiecki, Siedlce

7 maja (czwartek): Sokołów Podlaski

8 maja (piątek): Wyszków

11 maja (poniedziałek): Ostrołęka

12 maja (wtorek): Ciechanów, Mława

13 maja (środa): Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk

14 maja (czwartek): Garwolin

Uwaga! Podane w harmonogramie terminy dostaw do poszczególnych miast mogą ulec zmianie z niezależnych od nas przyczyn (np. opóźnień w dowozie środków do naszej siedziby). Warto śledzić izbową stronę internetową i profile w mediach społecznościowych.

Pakiet można odebrać osobiście lub przez pełnomocnika. Obowiązują takie same zasady jak w przypadku odbioru w siedzibie izby.                                                            rj

 

Odczuwasz obciążenia związane z koronawirusem? Izba zapewnia lekarzom wsparcie psychologiczne

Wyjątkowa sytuacja kryzysowa, wynikająca z rozwoju epidemii koronawirusa, skutkuje wieloma obciążeniami dla lekarzy. Prócz obciążeń związanych z poczuciem odpowiedzialności za pacjentów, rodziny, z obaw o własne zdrowie, pojawia się mnóstwo innych emocji i trudności, z którymi trzeba się zmierzyć. Nasza izba oferuje wsparcie psychoterapeutów.

Zgłosić może się każdy lekarz – członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Można spotkać się z psychoterapeutą albo porozmawiać telefonicznie. By uzyskać fachową pomoc, wystarczy zadzwonić do Magdaleny Flagi-Łuczkiewicz, pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej, pod numer telefonu: 660-672-133 (jeżeli nie będzie mogła odebrać, na pewno oddzwoni). Można również wysłać SMS bądź e-mail: pelnomocnikzdrowia@oilwaw.org.pl.

Od początku marca odbyło się ponad 70 konsultacji z terapeutami.

Zagrożenie koronawirusem to dla lekarzy ogromne wyzwanie – zarówno w kontekście zawodowym, systemowym, jak i zwyczajnie ludzkim. Bywa ciężko, gdy pracujemy na pierwszej linii frontu i przyjmujemy dziesiątki lub setki potencjalnie zarażonych koronawirusem pacjentów. Myślimy o nich, o bezpieczeństwie swoim i swoich rodzin, a towarzyszące temu lęki, poczucie wypalenia i stres są zrozumiałe. Lekarze potrzebują wsparcia psychologicznego. Takie wsparcie jest ważne dla nas samych, ale przyniesie ulgę również naszym rodzinom i pacjentom – mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.              rj

 

Lekarzu, jeżeli masz pytania dotyczące swoich praw i obowiązków, zadzwoń lub napisz do nas.

Wyjątkowość sytuacji, w której znajdują się obecnie lekarze, może rodzić szereg pytań prawnych. Do naszej izby zgłaszane są pytania dotyczące m.in. spraw z pogranicza zawodowego i prywatnego. Pomocą służy kancelaria działająca w naszej izbie, w ramach programu „Prawnik dla lekarza”. Kancelaria systematycznie przygotowuje odpowiedzi na zadawane pytania. Część wyjaśnień, dotyczących najczęściej poruszanych przez lekarzy spraw, opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej. Od początku marca udzielono około 500 porad prawnych.

W razie wątpliwości i pytań z zakresu prawa należy napisać wiadomość pod adresem: prawnikdlalekarza@oilwaw.org.pl bądź zadzwonić pod numer telefonu: 728-988-518.                                                                                                                                       rj

Odszkodowania dla chorych lekarzy

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie pracuje nad nowym, korzystnym dla lekarzy ubezpieczeniem na wypadek zakażenia koronawirusem. Pod koniec kwietnia wyczerpała się pula 100 osób z potwierdzonym laboratoryjnie zachorowaniem, objętych ubezpieczeniem izby, którym jednorazowo wypłacono po 5 tys. zł odszkodowania. OIL prowadzi negocjacje z ubezpieczycielem w sprawie nowej formy wsparcia. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco informujemy o zmianach i nowościach.    mn

 

Lekarze mogą zgłaszać się po wymazówki do siedziby naszej izby

OIL w Warszawie kupiła wymazówki dla lekarzy (członków naszej izby), by przyspieszyć wykonywanie testów na SARS-CoV-2. Taka priorytetyzacja ma na celu ograniczanie ryzyka zakażeń personelu medycznego oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa. Wymazówkę, po zarejestrowaniu się na stronie laboratorium Warsaw Genomics, można odebrać w siedzibie izby przy ul. Puławskiej 18 lub w Delegaturze Radomskiej przy ul. Rwańskiej 16.

Testy to podstawa w walce z wirusem, dlatego nasza izba postanowiła skupić się na zorganizowaniu kolejnej formy pomocy dla lekarzy, polegającej właśnie na usprawnieniu wykonywania testów. Wymazówki docierają do nas partiami, systematycznie, dlatego prosimy o odpowiedzialne korzystanie ze wsparcia, by starczyło dla lekarzy, którzy muszą szybko rozwiać swoje wątpliwości dotyczące zakażenia, i niepobieranie wymazówek na zapas. Epidemia jest trudnym czasem, co lekarze odczuwają szczególnie dotkliwie, dlatego liczymy na Państwa odpowiedzialną postawę i wzajemne zrozumienie.

Zanim zgłoszą się Państwo do izby po wymazówkę, prosimy o wypełnienie zlecenia na stronie Warsaw Genomics oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi. W izbie otrzymają Państwo zestaw składający się z wymazówki, pakietu niezbędnych kopert oraz szczegółowej instrukcji dalszego postępowania. Po wykonaniu wymazu należy przekazać probówkę do laboratorium Warsaw Genomics, które z nami współpracuje w kwestii priorytetyzacji testów dla medyków.

Uwaga! Ze względu na konieczność zachowania najwyższych środków ostrożności prosimy o wyznaczenie osoby zdrowej (bez podejrzenia COVID-19) do odbioru od nas numerowanej probówki i przekazania jej do laboratorium. Dla maksymalnego uproszczenia formalności w OIL przy odbiorze probówki należy podać imię i nazwisko lekarza, numer jego PWZ (zostaną wpisane na specjalnie zabezpieczoną listę). Wydawanie probówek zorganizowaliśmy tak, by odbiór był możliwy w izbie codziennie, całodobowo (wejście od ul. Rejtana, proszę dzwonić domofonem).
W Delegaturze Radomskiej wymazówki można odbierać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–15.00.

Wynik powinien być gotowy w ciągu 24 godzin od momentu dostarczenia próbki do laboratorium. Otrzymają go Państwo drogą elektroniczną pod adresem e-mailowym podanym w formularzu zlecenia testu. Do tej pory w Warszawie i Radomiu z siedzib OIL pobrano około 160 wymazówek.                       rj

 

 

Nieprawidłowości w procedurach dotyczących epidemii można zgłaszać przez infolinię NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię służącą do bezpośredniego zgłaszania przypadków naruszeń procedur związanych z zagrożeniem koronawirusem. Numer telefonu 22-574-99-03 jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00. OIL w Warszawie zwracała się do NFZ w sprawie uruchomienia infolinii z uwagi na ogrom zgłoszeń różnego rodzaju nieprawidłowości napływających do pracującego w izbie rzecznika praw lekarza.

Czynny od 2 kwietnia numer przeznaczony jest m.in. dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z całego kraju. NFZ podkreśla, że infolinia służy do zgłaszania nieprawidłowości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych pacjentom z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, a wszystkie zgłoszenia będą analizowane i wyjaśniane w ścisłej współpracy z głównym inspektorem sanitarnym oraz z Ministerstwem Zdrowia.

Nieprzestrzeganie procedur przez podmioty lecznicze szczególnie podczas epidemii jest ogromnym problemem i stwarza zagrożenie dla personelu medycznego, a tym samym dla pacjentów. Problem ten, tak bardzo widoczny m.in. w szpitalach, wynika z wad systemowych, chaosu w odgórnych wytycznych i przepisach prawa. Należy głośno o tym mówić i zgłaszać każdy przypadek nieprawidłowości. Im więcej narzędzi, tym te zgłoszenia będą skuteczniejsze. Dlatego, dla dobra leczących i leczonych, zachęcam do korzystania z nowej infolinii i uświadamiania w ten sposób NFZ skali naruszeń. Oczywiście, niezmiennie można kontaktować się z rzecznikiem praw lekarza, zwłaszcza gdy lekarz woli zachować całkowitą anonimowość – mówi prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski.

Członkowie naszej izby nieprawidłowości mogą zgłaszać rzecznikowi praw lekarza pod adresem e-mailowym: rzecznikprawlekarza@oilwaw.org.pl, lub telefonicznie. rj

 

Pomoc harcerzy dla lekarzy

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej deklaruje gotowość wsparcia lekarzy w opiece nad dziećmi oraz nad zwierzętami domowymi, w zakupach, w obowiązkach domowych, a także w opiece nad lekarzami seniorami i seniorami z rodzin lekarzy.

Za pośrednictwem formularza internetowego lekarze z całej Polski mogą zgłosić swoje potrzeby. Do tych potrzeb dostosowana będzie pomoc, a gdy przekroczą możliwości harcerzy, OIL w Warszawie będzie szukała innych rozwiązań.       rj

 

Okręgowa Rada Adwokacka z poradami dla pracowników medycznych       

Samorządy zawodów zaufania publicznego wspierają medyków. Dzięki współpracy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie została uruchomiona infolinia prawna dla przedstawicieli zawodów medycznych.

Codziennej walce pracowników ochrony zdrowia z epidemią koronawirusa towarzyszą liczne wątpliwości natury prawnej. Lekarze, a także przedstawiciele innych zawodów medycznych, szukają odpowiedzi na pytania związane z odpowiedzialnością zawodową i przysługującymi im uprawnieniami.

Pod numerem telefonu 22-290-20-50 adwokaci i aplikanci adwokaccy z ORA w Warszawie udzielają przedstawicielom zawodów medycznych (lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym i innym) bezpłatnych porad w zakresie problemów prawnych związanych z epidemią COVID-19. Porady udzielane są od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–18.00. W program zaangażowanych jest 70 prawników. W kwietniu skorzystało z niego około 300 osób.

ORA zastrzega, że udzielona porada nie jest równoznaczna z dalszą reprezentacją osoby, która tę poradę otrzymała. Zasady ewentualnej dalszej reprezentacji należy ustalać indywidualnie z osobą udzielającą porady.                                    rj

 

Pomagamy lekarzom szukać mieszkań na czas epidemii

OIL     w Warszawie przyjmuje zgłoszenia od lekarzy (członków naszej izby), którzy – by nie ryzykować zakażenia bliskich – zamierzają na czas epidemii odizolować się od nich.

Do naszej izby docierają sygnały o zapotrzebowaniu na mieszkania ze strony lekarzy, którzy po dyżurze w szpitalu nie chcą wracać do domu, by zachować najwyższe środki ostrożności. Zapotrzebowanie dotyczy także miejsc odbywania kwarantanny.

Prośbę o udostępnienie lokali lekarzom skierowaliśmy do osób dysponujących wolnymi mieszkaniami na terenie Mazowsza. Ponadto w sprawie stworzenia miejsc tymczasowego odpoczynku zwróciliśmy się do Urzędu m.st. Warszawy. W wyniku apeli naszej izby w puli znalazło się 75 lokali. Izba koordynuje kontakty między lekarzami a udostępniającymi mieszkania. Zgłaszać mogą się do nas lekarze oraz osoby prywatne i deweloperzy oferujący lokale. Za warunki lokalowe nie odpowiadamy, pomagamy zsynchronizować potrzeby z możliwościami.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 22-542-83-48. Pod tym numerem przyjmujemy zgłoszenia poszukujących mieszkań lekarzy i oferujących je osób.                           rj

 

#BOHATERWMASCE

W związku z ogromnym zainteresowaniem akcją zainicjowaną przez naszego kolegę dr. Łukasza Palucha, mającą na celu zbieranie masek i sprzętu medycznego do zwalczania epidemii, postanowiliśmy w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie zorganizować zbiórkę.

Zwróciliśmy się w tej sprawie do darczyńców, by przekazywali pod adresem izby: maski pełnotwarzowe, kombinezony ochronne, maski jednorazowe lub inny sprzęt potrzebny do zwalczania epidemii. Lekarze natomiast zapotrzebowanie na sprzęt ze zbiórki zgłaszać mogą za pośrednictwem formularza na naszej stronie internetowej.                                rj

 

Korona Alarm – aplikacja informacyjna o epidemii

Kompendium wiedzy o wirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19, zasady zachowania podczas epidemii, porady, a także odnośniki do konkretnych stron rządowych zawiera przeznaczona przede wszystkim dla pacjentów aplikacja internetowa Korona Alarm Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Narzędzie dostępne jest przez przeglądarki internetowe pod adresami koronaalarm.pl i coronaalarm.pl. Przejrzysty interfejs przypomina metodą nawigacji aplikacje na smartfony.

Korona Alarm to narzędzie proste i przyjazne dla użytkownika. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie zdobywania rzetelnych informacji związanych z koronawirusem. Portal ułatwia również pracę lekarzom, ponieważ zawiera zalecenia i wszelkie procedury związane z uzyskaniem pomocy – mówi dr n. med. Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Korona Alarm zawiera zarówno wiadomości dotyczące reguł bezpieczeństwa, np. zalecenia stosowania środków ochrony osobistej czy zachowania odpowiedniej odległości od innych ludzi, jak i skrótowe wyjaśnienie, czym są koronawirusy i choroby przez nie wywoływane.

Ważnym elementem Korona Alarmu jest interaktywna ankieta, opracowana przez firmę medyczno-technologiczną Infermedica, pomagająca w rozpoznaniu obecności koronawirusa SARS–CoV-2 w organizmie. Użytkownik odpowiada na pytania i uzyskuje wskazówki, czy i jakie kroki powinien podjąć. Ankieta to forma pretestu, z zastrzeżeniem, że nie jest on równoważny z diagnozą lekarską, ale ma charakter informacyjny.

Oprócz informacji stricte medycznych Korona Alarm zawiera także porady z zakresu organizacji życia podczas epidemii. Został opracowany we współpracy z agencją Today, z której pomocy OIL w Warszawie korzystała wcześniej, podczas przygotowywania kampanii społecznej „Polska to chory kraj”. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy i kryzys ochrony zdrowia w Polsce oraz zachęcenie polityków do ponadpartyjnej pracy nad reformą opieki zdrowotnej.  mn

 

Mazowsze: Mapa braków w środkach ochronnych

Do naszej izby wciąż płyną zgłoszenia zapotrzebowania na niezbędne środki ochrony osobistej dla medyków. Pod koniec marca rozpoczęła się współorganizowana przez nas zbiórka. Zgłaszają się darczyńcy – m.in. osoby szyjące maseczki czy drukujące przyłbice. Na podstawie sygnałów do OIL w Warszawie, napływających ze szpitali, oddziałów szpitalnych i od lekarzy, stworzyliśmy aktualną mapę obrazującą braki.

Przekazujemy medykom m.in. sprzęt, który dostarczają nam darczyńcy. Staramy się uzupełniać nim zgłaszane braki. Większość  placówek medycznych pozyskuje także środki bezpośrednio od darczyńców. W drugiej połowie kwietnia skontaktowaliśmy się ze wszystkimi zgłaszającymi braki, którzy wypełniali formularze na stronie izby od początku trwania akcji, i okazało się, że tylko trzy zgłoszenia są nieaktualne. W sumie na mapie znajduje się 147 punktów.

– Zgłoszenia dotyczą najczęściej maseczek i przyłbic w każdych ilościach. Często zgłoszeń zawierających konkretne liczby nie bylibyśmy w stanie zrealizować, nawet przekazując wszystko, co dotychczas do nas trafiało. (…) Pomoc darczyńców jest ogromna i cenna, ale bardzo trudne jest dla nas to, że nie możemy spełnić wszystkich pilnych próśb. Jako lekarze wiemy, jak wielkie są potrzeby, a także, że w walce z koronawirusem niezbędny jest sprzęt. Teraz szczególnie potrzebny jest w ogniskach, które są poza szpitalami jednoimiennymi i oddziałami zakaźnymi. Potrzebują go oddziały niezakaźne, poradnie, przychodnie, gabinety dentystyczne – mówi prezes ORL Łukasz Jankowski.

Pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy wydawanie lekarzom środków dostarczonych z Chin, kupionych przez Fundację Lekarze Lekarzom dzięki darczyńcom (szczegóły na str. 1 i 3 „Pulsu”). 

 

                             

                                                                                                                                                 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum