19 czerwca 2023

Mazowieckie po raz siódmy

Prawie pół tysiąca osób odwiedziło VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. Największa w Polsce konferencja naukowa samorządu lekarskiego zaczęła się w piątek 16 czerwca i potrwała do niedzieli.

Kilkudziesięciu wykładowców z całej Polski, konsultanci wojewódzcy i krajowi, prezesi towarzystw naukowych, zarówno wśród prelegentów jak i słuchaczy, a wśród wystawców – przedstawiciele największych firm z branży stomatologii – to wszystko już po raz siódmy zaoferowali organizatorzy Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych.

„Te spotkania stanowią dziecko Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, której członkowie w ramach działalności samorządowej robią wszystko, by wykonywanie trudnego zawodu stomatologa, nieco ułatwić” – mówił podczas otwarcia MSS wiceprezes ORL ds. lekarzy dentystów Dariusz Paluszek.

Prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak zapewniał w swoim wystąpieniu, że „Mazowieckie” są flagowym wydarzeniem naszej izby. Jak stwierdził:

„Nie zapominajmy, że współorganizatorem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uważam, że konferencja stanowi wzór współpracy samorządu ze środowiskiem akademickim”.

Spotkania Stomatologiczne dają możliwość uzyskania 25 punktów edukacyjnych, ale ich ranga znacznie wykracza poza wąsko rozumiane doskonalenie zawodowe. MSS stanowią okazję do przedyskutowania wielu palących zagadnień z organizacji systemu opieki stomatologicznej jak i kwestii dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, czy też współpracy z innymi grupami zawodowymi. W rozmowie z izbowym miesięcznikiem „Puls” Dariusz Paluszek odnosząc się do powstających właśnie regulacji prawnych powołujących do życia nowe zawody medyczne (w tym trzy związane bardzo ściśle z opieką dentystyczną), przekonywał na przykład, że jest to nieuchronna konsekwencja zmieniającego się paradygmatu zawodu lekarza dentysty. Staje się on jego zdaniem bardziej zespołowy.

Prof. Olczak-Kowalczyk natomiast podkreślała, że choć finansowanie stomatologii z NFZ jest mizerne, to akurat w jej dziedzinie – stomatologii dziecięcej, fundusze na zabiegi są. Niestety pacjenci nie wykorzystują możliwości, jakie daje państwowa opieka stomatologiczna, co wynika z braków w świadomości zdrowotnej rodziców i niestety nawet niektórych lekarzy.

„W XXI wieku dzieci nie powinny trafiać do gabinetów stomatologicznych z ropniami, czy przetokami wymagającym ekstrakcji, a nieraz nawet hospitalizacji” – stwierdziła.

Warto dodać, że w tracie konferencji odbyło się posiedzenie komisji stomatologicznej NRL, a odbywającą się w Serocku imprezę odwiedził także prezes NRL Łukasz Jankowski.

MSS — wykładowcy

Wśród wykładowców MSS znaleźli się między innymi:

• prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM i konsultantka krajowa w dziedzinie stomatologii;
  • prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. Kształcenia WL-S WUM i konsultantka krajowa w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją;
  • dr hab. n. med. Mariusz Szuta, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej;
  • prof. Beata Kawala, konsultantka krajowa w dziedzinie ortodoncji; prof. Kazimierz Szopiński, kierownik Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej WUM;
  • prof. Jerzy Sokołowski, łódzki konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki stomatologicznej;
  • prof. Andrzej Wojtowicz, kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej WUM; prof. Mariusz Lipski, prodziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • dr hab. n. med. Ewa Chochorowska, prezes Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

W trakcie konferencji wręczona została statuetka Grand Prix wystawców, którą w drodze głosowania przyznano firmie Arkona.

Organizatorami VII MSS byli: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wydział Lekarsko-Stomatologiczny WUM oraz CERMED Centrum Rozwoju Medycyny.

Tagi: ,

Wszystkie kategorie