Dyżur medyczny
Zgodnie z art. 95 ustawy o działalności leczniczej, pracownicy wykonujący zawód medyczny i posiadający wyższe wykształcenie, zatrudnieni w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (np. w szpitalu, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, hospicjum) mogą być zobowiązani do pełnienia w przedsiębiorstwie tego podmiotu dyżuru medycznego.
Dyżurem medycznym jest wykonywanie przez osoby wykonujące zawód medyczny i posiadające wyższe wykształcenie, poza normalnymi godzinami pracy czynności zawodowych w podmiocie leczniczym wykonującym stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
Czas pełnienia dyżuru medycznego wlicza się do czasu pracy. Dyżur medyczny, chociaż wlicza się do czasu pracy, nie stanowi jednak pracy w godzinach nadliczbowych w rozumieniu k.p. Praca w ramach pełnienia dyżuru medycznego może być planowana również w zakresie, w jakim będzie przekraczać 37 godzin 55 minut na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Brak normy prawnej, która wskazywałaby na maksymalną liczbę dyżurów medycznych, która może być wykonana w danym okresie rozliczeniowym.
Za pracę w ramach dyżuru medycznego przysługuje wynagrodzenie.