Mediator Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie
Dodatkowe informacje
Godziny pracy
poniedziałek – piątek
9.30 – 14.00
Spotkanie z Mediatorem możliwe w każdy piątek po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Informacje podstawowe
Na mocy art. 113 ustawy o izbach lekarskich w czasie postępowania wyjaśniającego rzecznik odpowiedzialności zawodowej albo – w czasie postępowania przed sądem – sąd lekarski, może z inicjatywy stron lub za ich zgodą skierować sprawę do mediacji między pokrzywdzonym a obwinionym.
Postępowanie mediacyjne nie może trwać dłużej niż dwa miesiące. Czasu tego nie wlicza się do czasu postępowania wyjaśniającego. Mediację prowadzi wybrany na okres jednej kadencji przez okręgową radę lekarską mediator – lekarz godny zaufania. Mediatorem nie może być członek sądu lekarskiego, rzecznik odpowiedzialności zawodowej ani jego zastępca.
Po przeprowadzeniu mediacji mediator sporządza z niego sprawozdanie z przebiegu i wyników mediacji, które następnie dołącza się do akt sprawy.
Szczegółowe zasady działania mediatora określają przepisy art. 23a ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 z pn. zmianami) oraz rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych z dnia 13 czerwca 2003 roku (Dz. U. Nr 108, poz. 1020).
Na ich mocy mediator:
- otrzymuje informacje z akt sprawy „jedynie w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania mediacyjnego”;
- niezwłocznie po otrzymaniu doręczenia postanowienia o skierowaniu sprawy do postępowania mediacyjnego nawiązuje kontakt z pokrzywdzonym i obwinionym, ustalając termin i miejsce spotkania z każdym z nich;
- przeprowadza z pokrzywdzonym i obwinionym indywidualne spotkanie informując o istocie i zasadach postępowania mediacyjnego oraz przysługujących im uprawnieniach;
przeprowadza spotkanie mediacyjne obu stron; - pomaga w sporządzeniu ewentualnej ugody;
- sporządza sprawozdanie z przebiegu postępowania mediacyjnego oraz jego wyników.
OSTATNIA AKTUALIZACJA 25.09.2019 R.; KJ