Doskonalenie zawodowe – punkty edukacyjne
Każdy lekarz i lekarz dentysta ma ustawowy obowiązek kształcenia podyplomowego. W ciągu całego okresu rozliczeniowego, który trwa 4 lata od dnia uzyskania pełnego Prawa Wykonywania Zawodu, powinien uzyskać co najmniej 200 punktów edukacyjnych. Formalnie potwierdza to Okręgowa Rada Lekarska, dokonując wpisu w Okręgowym Rejestrze Lekarzy na podstawie przedłożonej przez lekarza indywidualnej ewidencji przebiegu doskonalenia zawodowego oraz dokumentacji potwierdzającej odbycie określonego szkolenia.
WAŻNE
Zgodnie z Rozporządzeniem MZ z dnia 21 lutego 2022 r. ws. dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, tj. od 20 marca 2020 r. do 30 czerwca 2023 r., w okresie rozliczeniowym należało zebrać nie 200, a 100 punktów edukacyjnych.
Punkty edukacyjne – jak je zdobywać?
Wśród aktywności zawodowych, za które lekarz otrzymuje punkty edukacyjne są m.in.:
- program specjalizacji – potwierdzeniem może być ksero dyplomu lub jakiegokolwiek dokumentu, na podstawie którego określana jest długość zrealizowanego programu specjalizacji,
- stopień naukowy – ksero dyplomu,
- kursy medyczne krajowe i zagraniczne – oryginał zaświadczenia,
- kursy medyczne krajowe i zagraniczne online – zaświadczenie,
- krajowy i zagraniczny kongres, zjazd, sympozjum, konferencja – oryginał zaświadczenia
- program edukacyjny – zaświadczenie,
- wykład lub sesja plakatowa – punkty są przyznawane na podstawie programu z wymienionym nazwiskiem lekarza,
- publikacje – optymalnym sposobem na potwierdzenie umieszczenia publikacji w indeksowanych wydawnictwach będzie dostarczenie wykazu publikacji zawierającego tytuł, imię nazwisko autora /współautorów, rok publikacji i liczbę pkt MEiN na rok publikacji.
Szczegółowy opis form doskonalenia zawodowego i ich weryfikacji znajduje się w Tabeli punktów edukacyjnych.
Punkty edukacyjne – jak je rozliczać?